Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pohľad na názov Úradu pre reguláciu sieťových odvetví na Bajkalskej ulici. Bratislava, 13. december 2016.
Foto: archívne, SITA/Marko Erd
7. mája 2024 Ostatné od Energia.skSITA

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví pokračuje v legislatívnej smršti

Veľké avizované zmeny v regulácii slovenskej energetiky sa pomaly stávajú skutočnosťou. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) najnovšie predložil do medzirezortného pripomienkového konania päť nových vyhlášok.

Tie zmenia pomery v elektroenergetike, plynárenstve aj v teplárenstve. Verejnosť má na pripomienkovanie vyhlášok len niekoľko dní. Regulačný úrad plánuje ukončiť pripomienkové konanie k novým vyhláškam ukončiť budúcu stredu (15. mája).

Návrh vyhlášky

Návrh vyhlášky, ktorou sa ustanovuje cenová regulácia v plynárenstve, predovšetkým upravuje rozsah ekonomicky oprávnených nákladov vstupujúcich do výpočtu maximálnej ceny za dodávku plynu pre zraniteľných odberateľov plynu.

Predmetom legislatívneho zámeru je ďalej zapracovanie úpravy prekročenia prepravnej kapacity v rámci cenovej regulácie prístupu do prepravnej siete a prepravy plynu,“ uviedol regulačný úrad, podľa ktorého spomínané úpravy cenovej regulácie v plynárenstve sú potrebné z dôvodu zmeny podmienok a očakávaného vývoja na trhu.

Úprava procesov

Novou vyhláškou, ktorou sa ustanovujú pravidlá pre fungovanie vnútorného trhu s elektrinou, chce regulačný úrad upraviť proces zmeny bilančnej skupiny, zodpovednosť za odchýlku a vzťahy medzi účastníkmi trhu s elektrinou, procesno-technické úpravy a optimalizáciu procesov, ktoré súvisia s novými účastníkmi a činnosťami na trhu s elektrinou.

Taktiež chce regulátor upraviť procesy súvisiace s cezhraničnou výmenou regulačnej elektriny, podmienky pripojenia elektroenergetických a odberných elektrických zariadení a spôsob poskytovania meraných údajov o spotrebe na odbernom mieste odberateľa elektriny.

Nová teplárenská vyhláška

Nová teplárenská vyhláška upravuje cenovú reguláciu pri určení maximálnej ceny za výrobu, distribúciu a dodávku tepla. „Návrh vyhlášky reaguje na skúsenosti z cenových konaní a to tak, že dopĺňa, alebo presnejšie definuje niektoré ekonomicky oprávnené náklady, ktoré vstupujú do ceny tepla. Návrh vyhlášky taktiež ustanovuje zmenu výpočtu niektorých fixných nákladov a primeraného zisku v špecifických prípadoch s cieľom optimalizácie ceny tepla pre koncových odberateľov,“ doplnil regulátor.

Regulačný úrad plánuje zmeniť aj vyhlášku týkajúcu sa prevádzkového poriadku prevádzkovateľa plynovodnej siete a prevádzkovateľa zásobníka plynu. Upresňujú sa definície v oblasti plynárenstva, fakturačných podmienok, spôsobu, rozsahu a štruktúry poskytovania meraných a vyhodnotených údajov o spotrebe na odbernom mieste odberateľa plynu.

Nová vyhláška regulačného úradu, ktorou sa ustanovuje cenová regulácia v elektroenergetike upresňuje rozsah ekonomicky oprávnených a neoprávnených nákladov, upravuje vstupné parametre vstupujúce do cenovej regulácie v elektroenergetike a výkon regulovaných činností v elektroenergetike a taríf.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.