Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina plyn trh Úrad pre reguláciu sieťových odvetví
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, pixabay
3. októbra 2022 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví mení pravidlá trhu s elektrinou a plynom

Regulačný úrad mení svoju vyhlášku o pravidlách trhu aj pre akútne problémy na trhu s elektrinou a plynom.

Touto novelizáciou pravidiel trhu reagujeme najmä na aktuálne a akútne potreby trhu. Zároveň sme v tejto novele vyriešili aj celý rad procesov, ktoré môžu byť prevzaté i do nových pravidiel trhu, na ktorých úrad už paralelne pracuje a ktoré v zmysle novelizovaného zákona o regulácii v sieťových odvetviach vydáme najneskôr do 31. marca 2023,“ uviedol predseda ÚRSO Andrej Juris.

Vyhláška o pravidlách trhu

Novelizovaná vyhláška o pravidlách trhu upravuje okrem iného zavedenie denného zúčtovania odchýlok na trhu s elektrinou.

Týmto opatrením je možné znížiť objem finančného zabezpečenia subjektov zúčtovania rádovo až do 40 %. Uvoľnené finančné prostriedky tak môžu významnejšie posilniť finančnú likviditu dotknutých účastníkov trhu.

Novela vyhlášky prináša úpravy v oblasti identifikátorov EIC na trhu s elektrinou. EIC identifikátor môže pri domácnostiach prispieť k efektívnejšej implementácii prípadných nástrojov štátu na ochranu pred vysokými cenami energií, respektíve pri implementácii budúcej koncepcie na ochranu odberateľov ohrozených energetickou chudobou.

Významná časť novely

Významná časť novely sa venuje oblasti dodávky poslednej inštancie elektriny a plynu. „Upravujú sa pravidlá tak, aby sa v prípade vzniku dodávky poslednej inštancie posilnila ochrana odberateľov v domácnostiach napríklad pred neúmerným tlakom na rozpočet domácností v dôsledku platieb za ceny dodávky poslednej inštancie. Súčasne sa zefektívnia procesy a výmena dát medzi účastníkmi trhu s elektrinou, s cieľom celkového zefektívnenia procesov spojených s dodávkou poslednej inštancie,“ uviedol hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Upravuje sa taktiež definícia maximálnej rezervovanej kapacity a rezervovanej kapacity v elektroenergetike. „Konkrétne sa zavádza možnosť zmluvne dohodnutej hodnoty maximálnej rezervovanej kapacity výrobcov elektriny. Univerzálne definície maximálnej rezervovanej kapacity a rezervovanej kapacity v smeroch odberu a dodávky z/do sústavy vytvárajú predpoklad na efektívnejšiu integráciu batériových úložísk elektriny do systému,“ konštatoval Igaz.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.