Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pohľad na budovu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví na Bajkalskej ulici. Bratislava, 13. december 2016.
Foto: archívne, SITA/Marko Erd
22. marca 2024 Ostatné od Energia.skSITA

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví intenzívne pokračuje v príprave novelizácie viacerých vyhlášok

Úrad tu tiež reflektuje požiadavky smernice Európskej únie na digitalizáciu sietí a sústav, čo by malo podľa únie uľahčiť pripájanie nových zdrojov.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) intenzívne pokračuje v príprave novelizácie viacerých vyhlášok. Ako informuje hovorca úradu Radoslav Igaz, momentálne pripravujú novelizáciu vyhlášok v troch oblastiach, a to vyhlášky, ktorými sa ustanovujú štandardy kvality, vyhlášky, ktorými sa určujú pravidlá pre fungovanie vnútorného trhu s elektrinou a plynom a cenové vyhlášky v oblasti elektroenergetiky a plynu.

Zverejnením predbežnej informácie na portáli Slov-Lex dal úrad odbornej i laickej verejnosti možnosť zasielať k pripravovaným vyhláškam svoje podnety a návrhy. Úrad v súčasnosti tieto obdržané podnety vyhodnocuje a analyzuje možnosti ich zapracovania do legislatívnych návrhov,“ uviedol Igaz. O ďalších krokoch bude úrad verejnosť priebežne informovať.

Hlavným zámerom novelizácie vyhlášok, ktorými sa ustanovujú štandardy kvality je zvýšiť ochranu odberateľov a znižovať byrokratickú záťaž. Cieľom novelizácie vyhlášok, ktorými sa ustanovujú pravidlá pre fungovanie vnútorného trhu s elektrinou a plynom je zohľadniť zmeny na vnútornom trhu, ktoré úrad zaznamenal pri výkone svojej činnosti. Úrad tu tiež reflektuje požiadavky smernice Európskej únie na digitalizáciu sietí a sústav, čo by malo podľa únie uľahčiť pripájanie nových zdrojov.

Ambíciou novelizácie cenových vyhlášok v oblasti elektroenergetiky a plynu je zohľadniť zmeny na trhu s elektrinou a plynom na Slovensku v oblasti prevádzkovania sústav a sietí a dodávok, ktoré vyplynuli z praxe, ako aj po novelizácii primárnej legislatívy. Zmeny umožnia napríklad dôslednejšie vymedziť oprávnené náklady energetických spoločností, čo bude mať pozitívny dopad na koncové ceny pre odberateľov na Slovensku.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.