Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Riešenia energetickej chudoby solarne panely slnecna energia veterna elektraren
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
4. novembra 2022 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví dokončuje s koncepciou energetickej chudoby

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) finišuje s koncepciou riešenia energetickej chudoby na Slovensku.

Regulačný úrad v najbližších dňoch prerokuje pracovnú verziu návrhu koncepcie na ochranu odberateľov pred energetickou chudobou v odbornej skupine so zástupcami ministerstva práce, ministerstva hospodárstva i ministerstva financií.

Následne k nej otvorí aj verejnú konzultáciu. Samotný návrh koncepcie chce ÚRSO predložiť vládnemu kabinetu ešte na jeseň tohto roka.

Pracujeme na tom, aby sme priniesli čo najlepšie návrhy riešení aj z praxe vyspelých krajín EÚ. V tomto období finalizujeme príslušné podklady ku ktorým v rámci verejnej konzultácie privítame aj podnety a pripomienky odbornej verejnosti. Po zapracovaní pripomienok chceme materiál predložiť na rokovanie vlády ešte v priebehu jesene,“ uviedol predseda ÚRSO Andrej Juris.

Implementácia návrhov

Kľúčové podľa šéfa regulačného úradu bude, ako sa k predloženému návrhu postavia jednotlivé rezorty, či si ho osvoja a prijmú bez zmien alebo so zmenami.

Zároveň bude dôležité, aké bude prijaté finálne rozhodnutie ohľadom implementácie týchto návrhov opatrení. Samotná implementácia bude tiež podmienená viacerými úpravami primárnej legislatívy,“ podotkol Juris.

Riešenia energetickej chudoby

Regulátor však upozorňuje, že návrh koncepcie riešenia energetickej chudoby môže byť systémovým opatrením, samotná koncepcia však následky zdražovania energií na budúci rok určite nevyrieši.

Vnímam, že aj s ohľadom na globálny kontext a očakávanú vysokú infláciu v nadchádzajúcich mesiacoch sú očakávania od tohto materiálu vysoké. Náš návrh koncepcie riešenia energetickej chudoby môže byť systémovým opatrením, samotná koncepcia však následky zdražovania energií na budúci rok určite nevyrieši. Navrhované nástroje totiž nie sú o rozdávaní energetických šekov, ale o systémových opatreniach, ktoré majú komplexne riešiť problematiku dlhodobo udržateľnej dostupnosti energií ako takých pre odberateľov na Slovensku minimálne v strednodobom horizonte,“ konštatoval Juris.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.