Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
elektrina regulácia ceny spotrebitel koronavirus
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
20. júla 2020 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví analyzuje vývoj cien, chce pre slovenských odberateľov primerané ceny elektriny

Ako ešte dokáže pandémia koronavírusu zamávať s cenami elektriny na burzách? A aké sú možné scenáre? Hrozí ďalšia nestabilita, či už vidieť svetlo na konci tunela? To sú otázky, ktoré vnímame v týchto ťažkých ekonomických časoch obzvlášť citlivo a snažíme sa tento vývoj predikovať,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Slovenský regulačný úrad priznáva, že vývoj burzovej ceny elektriny v Európe nie je v súčasnosti možné sofistikovane predikovať.

Tá totiž závisí od množstva faktorov, ako aj od podmienok hospodárskej, energetickej a politickej situácie v danej geografickej oblasti a najnovšie aj od vývoja prebiehajúcej celosvetovej pandémie koronavírusu. „Napriek tomu v blízkej budúcnosti predpokladáme pravdepodobnú pokračujúcu volatilita pri aktuálnych nízkych úrovniach cien elektriny,“ doplnil Igaz.

Veľkoobchodná cena

Nateraz zostáva isté, že regulačný úrad bude pri výpočte budúcoročných cien elektriny počítať s veľkoobchodnou cenou elektriny na úrovni 46,1081 eura za megawatthodinu.

Veľkoobchodná cena elektriny tvorí pritom zhruba 36 % z koncovej ceny elektriny. Ak sa teda nebudú meniť ostatné položky, ktoré vstupujú do koncových cien, slovenskí odberatelia by mali v budúcom roku zaplatiť za elektrinu o čosi menej.

Regulátor totiž pre výpočet tohtoročných cien elektriny počítal s veľkoobchodnou cenou elektriny na úrovni 51,8 eura za megawatthodinu. Konečné slovo však bude mať regulačný úrad v jeseni.

Vplyv koronavírusu

Energetické komodity obchodované na spoločných energetických burzách sa navzájom ovplyvňujú. Ropa ako komodita významne vplýva na cenu ostatných energií a ich cenový vývoj. Európske komoditné burzy do značnej miery ovplyvňuje aj vnútropolitická a hospodárska situácia v rámci únie.

Pandémia koronavírusu dramaticky ovplyvnila ďalší priebeh hospodárskeho vývoja v eurozóne. Zároveň sa ale neoslabil ani vplyv nákladov uhoľných a plynových elektrární, odrážajúci pokles cien uhlia, plynu a vývoj na trhu s emisnými povolenkami.

Je veľmi pravdepodobné, že môžu nastať scenáre, ktoré neočakávane spôsobia volatilitu cenovej hladiny elektrickej energie zverejňovanej na burze PXE Praha na ročnej báze. Ďalší vývoj na burze je závislý predovšetkým od dopytu a ponuky, pričom jeho predikcia vzhľadom k prebiehajúcej pandémii COVID-19 je vysoko nestabilná,“ uzavrel Igaz.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.