Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Chladiace veže 3. a 4. bloku Jadrovej elektrárne Mochovce počas návštevy poslancov Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti na stavbe 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce. Mochovce,
Foto: archívne, SITA/Martin Havran
31. augusta 2020 Jadrová energia od Energia.skSITA

Úrad jadrového dozoru nezistil na dostavbe tretieho bloku Atómovej elektrárne Mochovce žiadne nedostatky

Žiadne nové zásadné nedostatky brániace pokračovaniu uvádzania do prevádzky neboli na stavbe zistené,“ uviedla pre agentúru SITA riaditeľka kancelárie úradu Miriam Vachová. Inšpektori ÚJD našli pri kontrolách len nedostatočné vydokladovanie splnenia požiadaviek na kvalitu.

To znamená, že držiteľ povolenia musí ešte dopracovať, doplniť respektíve sprecizovať dokumentáciu preukazujúcu kvalitu určitých zariadení a vykonaných prác,“ dodala Vachová.

Termín nie je

K potencionálnym termínom uvedenia tretieho bloku Atómovej elektrárne Mochovce do prevádzky sa ÚJD nechcel vyjadriť.

Je to plne v kompetencii držiteľa povolenia, teda investora. Pokiaľ držiteľ povolenia nepreukáže splnenie všetkých legislatívnych požiadaviek, povolenie na uvádzanie tretieho bloku do prevádzky nevydáme,“ zdôraznila Vachová.

Zariadenia a systémy tretieho bloku sú už po vykonaných integrálnych hydroskúškach v etape rozšírenej revízie. Aktuálne v režime mokrej a suchej konzervácie. „Odstraňujú sa nedostatky zistené počas testovania a optimalizujú sa nastavenia parametrov zariadení a systémov,“ doplnila Vachová.

Odstraňovali nedostatky

Počas letných mesiacov investor pokračoval na odstraňovaní nedostatkov zistených najmä pri miestnych obhliadkach stavebných objektov vykonaných stavebným úradom a pri opakovanom náhreve primárneho okruhu vykonanom začiatkom roka 2020.

Pripravenosť reaktorového bloku na zavezenie prvej palivovej kazety a začiatok aktívnych skúšok musí investor preukázať komplexne vo všetkých posudzovaných oblastiach. Od dokončenia stavebných objektov, cez ukončenie montážnych aktivít, úspešné ukončenie neaktívnych systémových a integrálnych testov, odstránenie zistených závad a nedorobkov, zabezpečenie požiarnej a radiačnej ochrany, ochrany životného prostredia až po pripravenosť personálu a prevádzkovej dokumentácie,“ dodala Vachová.

Dokončenie bloku

Podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka by mohol byť tretí mochovský jadrový blok v prevádzke koncom tohto roka, najneskôr začiatkom budúceho. Vo februári tohto roka hovoril generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček o zavážaní jadrového paliva do tretieho bloku na začiatku tohtoročného leta.

Slovenský dominantný výrobca však po nájdení nekvalitných potrubí na štvrtom bloku a po koronakríze priznal, že dostavbu mochovských blokov s najväčšou pravdepodobnosťou znova predĺžia.

Pôvodné termíny

Tretí mochovecký blok bol ku koncu mája tohto roku dokončený na 99,7 % a štvrtý na 87,3 %. Pôvodné termíny dostavby mochovských jadrových blokov boli roky 2012, resp. 2013. Termíny sa však pre opodstatnené aj neopodstatnené dôvody viackrát posúvali.

Dostavba by si mala vyžiadať podľa posledných informácií 5,7 miliardy eur. Suma sa taktiež niekoľkokrát navyšovala, na začiatku dostavby mali elektrárne v pláne minúť necelé tri miliardy eur. V súčasnosti sa zatiaľ verejne o ďalšom navyšovaní rozpočtu nehovorí.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.