Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Marta Ziakova - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Marta Žiaková
25. októbra 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Úrad jadrového dozoru musí prijať nové pravidlá pre rádioaktívny odpad

Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD) sa musí pripraviť na zmeny v otázke nakladania s vyhoreným palivom a rádioaktívnym odpadom (RAO). Do augusta 2013 musí totiž implementovať do slovenskej legislatívy európsku smernicu o zodpovednom a bezpečnom nakladaní s týmto materiálom.

„Smernica zaväzuje členské štáty prijať vhodné vnútroštátne opatrenia na zabezpečenie zodpovedného a bezpečného nakladania s vyhoreným palivom a rádioaktívnym odpadom tak, aby boli chránení pracovníci a široká verejnosť pred nebezpečnými účinkami ionizujúceho žiarenia,“ informoval úrad.

Európskou smernicou sa taktiež zabezpečí poskytovanie potrebných informácií verejnosti a jej účasť pri nakladaní vyhoreného jadrového paliva a rádioaktívneho odpadu. „Prijatá smernica sa vzťahuje na všetky fázy nakladania s vyhoreným jadrovým palivom a rádioaktívnym odpadom od ich vzniku až po ich uloženie, pričom základnou zásadou je, že ponecháva konečnú zodpovednosť za nakladanie štátu, v ktorom sa vyprodukujú,“ spresnil dozorný orgán. O prevzatí smernice do slovenskej legislatívy musí úrad bezodkladne informovať Európsku komisiu.

SITA, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.