Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. februára 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Upomienky za elektrinu na východe rozvírili hladinu

„Pán premiér, prosím vás, zobuďte sa, konečne si prestaňte robiť kampaň po Slovensku, prestaňte ženám na východnom Slovensku rozdávať kytičky, ale riešte ich problémy,“ apeloval líder hnutia Igor Matovič.

Ukázal aj niekoľko príkladov takýchto upomienok, čo ľuďom prišli. Opísal prípad z Bardejova, kde človek napríklad zaplatil preddavkovú faktúru v rovnakej výške, ako v minulom roku, aj keď mu v tomto roku prišla s vyššou sumou. Keďže sa mali ceny energií vrátiť na úroveň roka 2016, zaplatil časť novej faktúry. Upomienku však podľa Matoviča dostal aj tak, lebo neuhradil novú faktúru v plnej výške a ak tak neurobí do 13. marca, hrozí mu odpojenie.

Podľa lídra OĽaNO-NOVA je teda pekné, že premiér Robert Fico (Smer-SD) verejne trhá faktúry a že Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) odporúča na svojej stránke dodávateľom energií, aby nikoho neodpájali. V skutočnosti však podľa Matoviča ľuďom, ktorí sa rozhodli zvýšené faktúry či preddavkové platby neuhradiť, prichádzajú takéto upomienky s hrozbou odpojenia energií.

„Toto dnes prichádza desiatkam tisíc domácností na východnom Slovensku,“ zdôraznil Matovič. Domácnostiam sa tak podľa neho okrem zvýšených faktúr účtujú aj poplatky za upomienky a v prípade, že ich odpoja, budú musieť následne uhradiť aj poplatok za opätovné pripojenie energií.

VSE: Žiadneho zákazníka neodpojíme

Spoločnosť VSE vyhlásila, že žiadnemu zákazníkovu neprerušila dodávku elektriny z dôvodu neplatenia zvýšených záloh pre rok 2017. „Nakoľko preddavky (aj keď zvýšené) boli vystavené na základe v tom čase platných cenových rozhodnutí, platí naše odporúčanie, aby ich zákazníci uhradili. Rovnako platí aj verejný prísľub VSE, ktorá sa zaviazala, že po zmene cenových rozhodnutí tieto zvýšené preddavky odberateľom zohľadní v ďalších zálohách,“ upozornila spoločnosť.

Podľa východniarov existuje skupina 3122 zákazníkov, ktorým boli zaslané upomienky za neuhradenie záloh. „. Ide o zákazníkov z radu domácností spadajúcich do januárového cyklu, u ktorých vzhľadom na sled udalostí ešte neboli v tom čase upravené zálohy na výšku roka 2016. Zároveň platí, že u všetkých týchto zákazníkov je pozastavený proces odpájania a v prípade, že im bola vystavená pokuta za upomienku, táto im bude odpustená,“ ubezpečila firma.

Aj ÚRSO upokojuje

„Úrad nemá informácie o hromadných pokutách pre odberateľov elektriny a  hrozbe ich odpájania zo strany dodávateľa VSE,“ uviedol dnes hovorca ÚRSO Radoslav Igaz. Tiež potvrdil, že ak odberateľ pokutu pre nezaplatenie zvýšených preddavkových platieb za január, prípadne február 2017, dostal, bude mu odpustená.  

ÚRSO zároveň upozornil, že medializované trhanie faktúr sa týkalo preddavkových platieb za január, február 2017. „Teda ak niekto omylom nezaplatil vyúčtovaciu faktúru za staré vyúčtovacie obdobie musí tak samozrejme urobiť, prípadne sa dohodnúť so svojim dodávateľom,“ dodal Igaz.

TASR, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.