Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Černobyľ - IAEA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Pohľad na 4. reaktor Černobyľu. Foto:Dana Sacchetti/IAEA
10. februára 2017 Jadrová energia od Energia.skSITA

ÚPN vydal zborník o jadrovej havárii v Černobyli

„Je dobré, že vďaka novému zborníku ÚPN sa naši spoluobčania dozvedia viac o udalosti, ktorá sa pred 30 rokmi tragicky zapísala do dejín nielen východnej Európy. Kým už aj v komunistickom Poľsku či Maďarsku prenikali na verejnosť informácie, ako sa ľudia majú chrániť pred následkami výbuchu, československé orgány boli skúpe na slovo. Zdravý rozum vystriedala masová propaganda. A tak milióny československých občanov uverili propagande a svorne pochodovali v prvomájových sprievodoch. Nemusím sa pýtať, či zodpovední za to boli aj potrestaní…?“ poznamenal pri tejto príležitosti predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák.

Príspevky sú rozdelené do troch hlavných častí: Černobyľ a Európa, Černobyľ a Československo, Černobyľ a pamäť. Tretí blok, v ktorom vstúpili aj zástupcovia ÚPN, približuje, ako černobyľskú haváriu a jej dôsledky vnímala československá Štátna bezpečnosť, ako o udalosti informoval totalitný režim v Československu a ako na to reagovali opozičné hnutia. Ponúka aj pohľad na Preteky mieru v máji 1986, keďže prvé etapy cyklisti odjazdili na Ukrajine krátko po výbuchu.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.