Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
otvorenie centra KNX Zlin
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Otvorenie školiaceho strediska pre KNX
16. februára 2012 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Univerzita v Zlíne ponúka kurz inteligentného riadenia budov

Na pôde Univerzity Tomáša Baťu v Zlíne otvorili certifikačné centrum KNX. Odborníci, ktorí chcú obohatiť svoje projekty budov o inteligentné riadenie, sa môžu prihlásiť na týždenné intenzívne školenie. Po absolvovaní záverečnej skúšky získajú certifikát štandardu managementu budov KNX s medzinárodnou platnosťou. Uchádzači by mali spĺňať požiadavku odbornosti i praxe. Predpokladá sa, že sú v blízkom kontakte s elektroinštaláciami, či už v projekčnej fáze alebo priamo v ich realizácii. Partnerom strediska je spoločnosť Schneider Electric.

Inteligentné riadenie budov sa stáva čoraz viac aktuálnou témou. „Celková globálna spotreba energií, čo sa týka budov, dosahuje takmer 40 %. Je tu jednoznačne miesto pre úspory,“ myslí si Vladimír Tichý, obchodný riaditeľ spoločnosti Schneider Electric.

Druhým základným pilierom, okrem výrazných energetických úspor, je aj spotrebiteľský komfort. Budovy, v ktorých žijeme sú preplnené sofistikovanými technológiami. Podľa Tichého je dôležité, aby sme sa nestali otrokmi týchto zariadení. Naopak, náš život by nám mali uľahčiť.

„V rámci certifikačného centra chceme vychovávať odborníkov, ktorí nielen naplnia legislatívnu potrebu Bruselskej nadnárodnej organizácie KNX, ale budú v priamom kontakte s užívateľmi po celú dobu nastavovania a uvádzania do prevádzky,“ zdôraznil Tichý.

Foto: Peter Blažečka

Inteligentná budova je objekt s integrovaným managementom. Zjednocuje systémy riadenia ako aj systém zabezpečenia. Podľa európskej legislatívy sa budovy majú stavať s takmer nulovou spotrebou. „K naplneniu tohto cieľa ale nestačí, aby budova bola pasívne izolovaná. Musí tam mať prvky, ktoré aktívne prispievajú k výrobe energie,“ uviedol Martin Zálešák z Fakulty aplikovanej informatiky na Univerzite Tomáša Baťu.

Ako ďalej doplnil, v modernej budove môžu byť nainštalované tepelné čerpadlá, fotovoltaika alebo iné progresívne spôsoby vykurovania, vetrania či vzduchotechniky. To vedie k tomu, že jednotlivé zariadenia vo vnútri budov sú pomerne zložité a ich ovládanie si vyžaduje sofistikovaný systém inteligentného riadenia.

Prihlásiť sa môžu aj uchádzači zo Slovenska

Školiace centrum v Zlíne je druhým certifikovaným strediskom pre KNX inštalácie v Českej republike. Výnimočné je tým, že sa ako prvé nachádza na neutrálnej akademickej pôde. Univerzita Tomáša Baťu v Zlíne sa stala partnerskou inštitúciou Schneider Electric najmä vďaka kvalitnému zázemiu.

„My vnímame univerzitu v Zlíne ako technologicky veľmi vyspelú. Je to jedna z univerzít, ktorá začínala s oblasťou aplikovaných technológií v budovách a s automatizáciou budov. Je tu dobrá spolupráca s vedeckým fórom v rámci KNX,“ vysvetlil pre portál energia Vladimír Tichý. 

Nemalou mierou k rozhodnutiu  prispela aj geografická poloha. „Zlín má dobrú dostupnosť v rámci Českej republiky a blízkosť k Slovenskej republike, pretože chceme certifikačné centrum ponúknuť ako zákazníkom v Česku tak aj zákazníkom zo Slovenska,“ dodal.

Intenzívne týždňové školenie

Dĺžka jedného kurzu je päť pracovných dní. „Dva dni sú venované teoretickej časti, dva dni praktickej. Piaty deň sú na programe testy, ktorý preveria teóriu aj prax, ktorú získali uchádzači o certifikáciu,“ doplnil Hendl. Koncepcia kurzu zodpovedá presným požiadavkám asociácie KNX, ktoré presne určujú koľko hodín denne sa má vyučovať teoretická i praktická časť alebo ako má vyzerať finálny test. Maximálny počet účastníkov je dvanásť.

Úspešní absolventi kurzu získajú certifikát Partner KNX, ktorý ich oprávňuje k uvedeniu na stránke asociácie Konnex ako partnera KNX. Uplatnenie absolventov preto nie je obmedzené štátnymi hranicami.  „Úspešní absolventi kurzu dostanú certifikát, ktorý platí nielen v Česku a na Slovensku, ale budú zaradení dom databáze KNX v Bruseli,“ spresnil Zálešák.

Certifikát oprávňuje jeho držiteľa k samotnému projektovaniu KNX inštalácií, parametrovaniu prístrojov a inštaláciu na danom mieste aplikácie. „KNX aplikácia má tú výhodu, že dokáže riadiť rôzne subsystémy. Počnúc vzduchotechnikou cez vykurovanie až po napr. zavlažovanie trávnika a to od rôznych výrobcov,“ dodal Hendl.  KNX sa prelína celou budovou ako „niť“ a naťahuje do seba informácie ostatných technológií. Človek, ktorý prejde takýmto školením má základný predpoklad, aby dokázal navrhnúť takúto sieť. Ako však dodal Radim Hendl, samotný certifikát nič neznamená a nadobudnuté vedomosti treba potvrdiť v praxi.

© energia

Foto: Peter Blažečka

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.