Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. januára 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Unipetrol vlani znížil stratu na menej než polovicu, jeho tržby stúpli

Unipetrol považuje za kľúčové hospodárske výsledky v 2. polroku, keďže v 3. kvartáli dosiahol zisk 1,4 miliardy Kč. Predvlani bola totiž firma v oboch posledných štvrťrokoch v strate. A v posledných troch mesiacoch 2014 stúpli tržby Unipetrolu o takmer štyri miliardy na 28,9 miliardy Kč.

Finančné výsledky za rok 2014 výrazne ovplyvnilo zaúčtovanie niekoľkých jednorazových položiek. Najvýznamnejšou z nich bolo zníženie hodnoty rafinérskych aktív o 4,721 miliardy Kč v 2. štvrťroku 2014.

V poslednom kvartáli 2014 pomohlo Unipetrolu okrem iného medziročné zvýšenie objemu spracovanej ropy o 44 % na 1,3 milióna ton a rast miery využitia rafinérskych kapacít medziročne na 88 %. Aj rafinérska a petrochemická marža v sledovanom období stúpli v dôsledku nižších cien ropy aj slabšieho kurz koruny voči doláru. Veľké oživenie zaznamenala firma aj v maloobchode, k vyšším predajom prispeli klesajúce ceny pohonných látok, oživenie českej ekonomiky a obmedzenie šedej zóny.

Unipetrol sa zameriava na spracovanie ropy, distribúciu pohonných látok a petrochemickú výrobu. V roku 2005 sa stal súčasťou poľskej skupiny PKN Orlen, ktorá je najväčším spracovateľom ropy v strednej Európe.

(1 EUR = 27,900 CZK)

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.