Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

UNIPER:Európske firmy musia byť aktívnejšie ohľadne alternatívnych dodávok plynu

Firma je jednou z piatich západoeurópskych spoločností, ktoré investovali do ruského projektu plynovodu Severný prúd 2. Ten by mal zvýšiť dodávky zemného plynu z Ruska do západnej Európy. Spojené štáty ale uvalili na Moskvu v týchto dňoch ďalšie sankcie, ktoré sú zvlášť zamerané na energetický sektor. Dotknúť sa tak môžu aj výstavby projektu Severný prúd 2, ktorý by v prípade realizácie obmedzil Američanom možnosti dodávať v budúcnosti vlastný plyn do Európy.

„Hlavným dôvodom (sankcií) sú strategické ekonomické záujmy, najmä pokus o dominanciu Spojených štátov na energetických trhoch,“ povedal Schäfer. Podľa neho rozhodnutie Uniperu prispieť k financovaniu projektu Severného prúdu 2 vyplynulo z presvedčenia, že toto dodatočné plynovodné prepojenie ruských ložísk s nemeckým trhom má ekonomický zmysel a podieľanie sa Uniperu na jeho financovaní sa ukáže ako ziskové.

Politici vo viacerých európskych krajinách však na projekt Severného prúdu 2, ktorého dokončenie sa predpokladá v roku 2019, majú iný názor než Nemecko. Zatiaľ čo nemecká kancelárka Angela Merkelová považuje projekt za čisto ekonomický, podľa niektorých krajín strednej a východnej Európy plynovod iba zvýši závislosť Európy od Ruska a navyše umožní Moskve využívať projekt ako politický nástroj proti Ukrajine, cez ktorú teraz Rusko vyváža plyn do Európskej únie. Varšava sa v súvislosti s projektom obrátila na súd a sama má záujem o vyššie dodávky skvapalneného plynu z USA s cieľom znížiť svoju závislosť od energií z Ruska.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.