Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ulica svetla-Bratislava_siemens
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ulica svetla v Bratislave. Foto: Siemens.
11. novembra 2013 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Unikátna Ulica svetla v Bratislave nie je nikde inde na svete, približuje históriu verejného osvetlenia

Ulica svetla je nový technologicko-náučný projekt hlavného mesta a spoločnosti Siemens. Prostredníctvom štrnástich svetelných tabúľ v kombinácii s mobilnou GPS aplikáciou sa atraktívnym spôsobom dozviete viac o histórii, technológiách, konkrétnom type svetelného zdroja a nechýbajú ani prekvapivé fakty o verejnom osvetlení.

Na každej z lámp je umiestnená svetelná informačná tabuľa. Súčasne sú na nich inštalované svietidlá s rôznym dizajnom a rôznymi svetelnými zdrojmi. Nájdete tu tradičné sodíkové výbojky, no aj najnovšie LED technológie. Ulica svetla začína pri Dunaji na Vajanského nábreží, kde kedysi stála jedna z prvých lámp, pár metrov od kaviarne Propeler. Ďalšie lampy sa nachádzajú na Medenej ulici, pri Slovenskom národnom múzeu a posledná je umiestnená na Fajnorovom nábreží.

Foto: facebook.com/SiemensSlovensko

Zaujímavosti z histórie
  • Plynové lampy sa osvietili bratislavské ulice v marci 1856. Staralo s o ne denne 15 profesionálnych lampárov.
  • Vtedy na osvetľovanie slúžilo 209 plynových lámp. V zime k pribúdalo ďalších 167.
  • Plynová lampa naposledy zhasla v roku 1977 na Školskej ulici.

Unikátnu Ulicu svetla oficiálne otvorili len minulý týždeň. „Realizácia projektu Ulica svetla ma veľmi potešila vďaka možnosti lepšie poznávať ďalšiu mozaiku z histórie nášho mesta ale aj vďaka obohateniu turistických lákadiel pre návštevníkov Bratislavy,“ vyjadril sa primátor mesta Bratislava, Milan Ftáčnik.

Projekt nie je určený len žiakom základných a stredných škôl, ale aj všetkým obyvateľom a návštevníkom hlavného mesta. „Verím, že história a technológia osvetlenia Bratislavy bude teraz obyvateľom bližšia a že na Ulici svetla budem stretať veľa ľudí dívajúcich sa smerom k lampám,“ povedal Vladimír Slezák, generálny riaditeľ Siemens s.r.o. a predstaviteľ koncernu Siemens na Slovensku.

Autori projektu nezabudli ani na online mobilnú aplikáciu. Telefón alebo tablet vám pomocou geolokácie poskytne informácie z konkrétnej zastávky priamo na displeji a  prevedie ich tak celou Ulicou svetla. Dozviete sa podrobnosti o type svietidla, svetelnom zdroji, výkone, svetelnom toku a nechýbajú ani zaujímavosti o verejnom osvetlení.

Foto: facebook.com/SiemensSlovensko

Zaujímavosti

  • Podobná Ulica svetla nie je nikde inde na svete.
  • Na uliciach hlavného mesta svieti 49.000 svetelných lámp.
  • Osvetlenie centrálne riadi 1 dispečing.
  • Lampy svietia ročne 4.200 hodín.
  • O prevádzku osvetlenia sa stará 70 technikov.

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.