Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. januára 2013 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Únik plynu zamoril nepríjemným pachom Paríž aj Anglicko

Bezfarebná organická zlúčenina síry merkaptan, páchne po skazených vajciach, sa používa ako prísada k zemnému plynu, ktorý nemá žiadny zápach, aby bolo možné zistiť jeho prípadný únik. Merkaptan začal unikať v pondelok ráno z chemičky Lubrizol France u Rouene asi 120 kilometrov západne od Paríža.

Vietor oblak páchnuceho plynu najprv niesol cez Normandii k Parížu a potom cez Lamanšský prieliv do Anglicka. Hasiči v juhoanglickom grófstve Kent vyzvali obyvateľov, aby neotvárali dvere a okná. Aj polícia v Londýne uviedla, že dostala hlásenie o silnom, pálivom pachu na juhovýchode mesta.

Plyn, ktorý nie je jedovatý, ale vo vysokých koncentráciách horľavý, včera ráno vyvolal vo Francúzsku množstvo telefonátov od znepokojených obyvateľov. Parížska polícia uisťovala občanov, že plyn páchnuce ako „pot, cesnak a zhnité vajcia“, nie je zdraviu nebezpečný a je v malej koncentrácii.

„Všetci hovoria, že nie je potrebné sa vzrušovať, ale to isté hovorili po Černobyle,“ povedala agentúre AFP matka štyroch detí Patricia Cousteauová.

V Rouene tiež plyn vyvolal u niektorých ľudí bolesti hlavy a nevoľnosť. Na rovnaké problémy si sťažovali aj obyvatelia Normandie a parížskej oblasti.

Francúzska futbalová federácia tiež oznámila, že kvôli merkaptanu zrušila aj plánovaný zápas futbalového pohára medzi Rouen a Olympique Marseille.

Zástupca spoločnosti Lubrizol France Pierre-Jean Payrouse povedal, že únik vznikol po neplánovanej chemickej reakcii v nádrži s merkaptanom.

Ministerstvo vnútra a životného prostredia po inšpekcii v pondelok večer oznámili, že zatiaľ nariadili zastavenie prevádzky v továrni.

Zdroj: ČTK

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.