Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. augusta 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Unicorn Systems v energetike a utilitách

Obr. 1 – Naše riešenia pre energetiku a utility

Všetko na jednom mieste

Spoločnosť Unicorn Systems ponúka riešenie pre všetky oblasti energetiky a utilít – pre prevádzkovateľov prenosových a distribučných sústav, pre výrobcov a obchodníkov s energiami, pre vodárne a spracovateľov odpadu, pre riadenie v reálnom čase či pre údržbu prvkov a zariadenie energetických sietí. Pre všetky typy spoločností spravujúcich kritickú infraštruktúru sú určené naše situačné geopriestorové systémy.

Okrem špecializovaných riešení šitých na mieru výlučne energetike sú samozrejmosťou dodávky podporných systémov bežných aj v iných oblastiach podnikania, napr. systémy na riadenie vzťahov so zákazníkmi (CRM), základné podnikové aplikácie (ERP), riešenia na podporu rozhodovania (BI) či aplikácie uľahčujúce podnikovú spoluprácu.

Pre rýchly a spoľahlivý vývoj aplikácií na zákazku máme pripravené platformy a komponenty založené na proprietárnych aj open-source technológiách. Poskytujeme taktiež komplexné služby zahŕňajúce procesy systémovej integrácie, zákazkového vývoja, prevádzky a primárnej aj sekundárnej podpory. Riešime aj problematiku ICT bezpečnosti, navyše dodávame a implementujeme nástroj AlertEnterprise!, zastrešujúci fyzickú a IT bezpečnosť podniku. Zaisťujeme aj kompletné dodávky a hosting ICT infraštruktúry až do podoby Solution as a Service prevádzkovaného v našom energetickom cloude.

Damas – energetická platforma budúcnosti

Damas je strategickým softvérovým produktom spoločnosti Unicorn Systems pre oblasť energetiky a utilít. Damas zahŕňa tak platformu na tvorbu informačných systémov v energetike a utilitách, ako aj konkrétne štandardné riešenia pre rôzne typy zákazníkov a úloh.

Základom Damasu je robustná podniková platforma schopná podporovať všetky obchodné a mnoho technických procesov nielen v oblasti energetiky (pozrite obr. 2).

Obr. 2 – Platforma Damas

Základnými kameňmi platformy Damas je práca s dátami v časových radoch, konfigurovateľné výpočtové jadro a používateľské rozhranie, všetko doplnené o automatizované procesné riadenie a ďalšie komponenty. Vďaka svojim unikátnym vlastnostiam umožňuje vytvárať aplikácie bez programovania a v porovnaní s inými systémami, omnoho rýchlejšie a efektívnejšie.

Obr. 3 – Damas Energy

Na platforme Damas vzniklo mnoho štandardizovaných riešení pre rôzne oblasti energetického trhu – okrem systému Damas Energy (pozrite obr. 3), určeného pre operátorov energetických sústav a trhov, je to aj Damas Power pre výrobné dispečingy, Damas Trade pre obchodníkov či Damas Smart na správu dát z chytrých meradiel a na ďalšie úlohy, ktoré prinášajú nástup tzv. inteligentných sietí. Všetky riešenia rodiny Damas prinášajú svojim zákazníkom vysokú pridanú hodnotu v podobe okamžite použiteľných štandardných modulov, ktoré je možné zároveň prispôsobovať, meniť a rozširovať ľahšie a lacnejšie než pri iných produktoch daného typu. Funkcie jednotlivých riešení je pritom možné ľubovoľne kombinovať.

Inteligentné siete

Príkladom inteligentného riešenia, ktoré uľahčuje správu a údržbu majetku prevádzkovateľov energetických sústav, je ACMart (Asset Condition Monitoring). Pomocou neho dokážeme na základe analýzy prevádzkových dát reálneho času identifikovať potrebu opravy či výmeny infraštruktúry skôr, než dôjde k poruche, či, naopak, odložiť výmenu prvku, ktorý je stále v dobrej kondícii, a ušetriť tak nemalé finančné prostriedky.

Situačný systém Space-Time Insight zase pomáha dispečerskému riadeniu a zvyšuje kvalitu rozhodovania v reálnom čase, umožňuje totiž zvládnuť záplavu veľkých dát (Big Data), ich okamžitú analýzu, automatické prepojenie, porovnanie a vizualizáciu v priestorovom a časovom kontexte. Dodáva napr. situačný prehľad o stave jednotlivých prvkov sietí ich operátorom a ďalším subjektom, ktoré sa podieľajú na správe a údržbe, či poskytuje nástroje na analýzu a zobrazenie zmien správania zákazníkov v závislosti od zmeny ceny elektrickej energie.

Oba tieto systémy tak pomáhajú prevádzkovateľom energetických sústav nájsť najlepší možný kompromis medzi obmedzeniami danými fyzikálnymi zákonmi, požiadavkami zákazníkov a rozpočtami pri súčasnom dosiahnutí maximálnej spoľahlivosti a bezpečnosti dodávok s najvyššou efektivitou z hľadiska všetkých účastníkov energetického trhu.

Bezpečnosť dodávok

V spolupráci s naším partnerom (ELEKTROSYSTEM a.s.) implementujeme systém RIS – SCADA/EMS, riešenie na riadenie prenosovej či distribučnej sústavy, ktoré obsahuje všetky funkcie moderného energetického dispečingu a v mnohých parametroch prekoná konkurenčné systémy svetových výrobcov. Systém RIS sme použili napríklad v systéme CTDS, ktorý v rámci bezpečnostnej iniciatívy TSC vykonáva zber a analýzu dát o stave prepojených elektrizačných sústav s cieľom zaistenia spoľahlivosti a bezpečnosti dodávok elektriny pre celý stredoeurópsky región (pozrite obr. 4).

Obr. 4 – Systém CTDS

Informačné systémy šité na mieru

Silnou stránkou Unicorn Systems je schopnosť dodať riešenie presne na mieru požiadavkám zákazníka. Na tieto účely ako systémový integrátor kombinujeme technológie, ktoré sú pre daný účel najvýhodnejšie alebo ktoré najlepšie zodpovedajú prostrediu zákazníka. Vysokošpecializované úlohy sme vždy pripravení riešiť vývojom na zákazku, kde preferujeme využitie osvedčených platforiem – v prípade jednoduchších aplikácií prevádzkovaných formou služby pôjde o Unicorn Universe, na prácu s dátami v časových radoch použijeme najmä Damas, inokedy, naopak, pôjdeme cestou vývoja v Jave s využitím našej kolekcie preverených a prispôsobených open-source komponentov (Unicorn Open Platform, pozrite obr. 5), zahŕňajúcej i robustný nástroj na reporting a analýzu dát (Pentaho) a plnohodnotné portálové riešenie (Liferay). Často volíme takisto technológie Microsoft, kde obvykle spájame vývoj v prostredí.NET so štandardnými riešeniami pre CRM, ERP, informačné portály či správu dokumentov. Týmto spôsobom sme napríklad pripravení dodať komplexný systém na riadenie firiem zaoberajúcich sa odpadovým hospodárstvom.

Obr. 5 – Unicorn Open Platform

Európske štandardy

Spoločnosť Unicorn Systems sa tiež aktívne podieľa na mnohých iniciatívach smerujúcich k štandardizácii európskeho energetického trhu. Najmä pre európske združenie prevádzkovateľov prenosových sústav ENTSO-E sme významným dodávateľom riešení podporujúcich celoeurópske iniciatívy a podieľame sa na mnohých aktivitách smerujúcich k zjednoteniu a transparentnosti európskeho energetického trhu (pozrite obr. 6).

Sme napríklad aj dodávateľom Energy Communication Platform (ECP), ktorá je referenčnou implementáciou štandardu MADES, vytvoreného ENTSO-E. MADES má za cieľ technickú štandardizáciu dátovej komunikácie v energetike a ECP predstavuje modernú, technologicky otvorenú, decentralizovanú komunikačnú platformu vyvinutú na zaistenie bezpečnej a spoľahlivej komunikácie, ktorá je určená na voľné použitie všetkým typom subjektov.

Obr. 6 – Transparentnosť trhu

ICT produkty

Okrem uvedených riešení poskytujeme takisto tieto služby v oblasti ICT:

  • Konzultácie – Pomáhame svojim klientom nastaviť podnikové procesy a ICT prostredie tak, aby ICT riešenia optimálnym spôsobom podporovali podnikateľské zámery
  • Integrácia – Tvoríme komunikačný most medzi businessom a IT. Zaisťujeme riešenie business požiadaviek a integráciu vyvíjaných systémov do ICT prostredia klienta.
  • Vývoj – Navrhujeme a implementujeme rozsiahle informačné systémy, ktoré spĺňajú business požiadavky zadávateľa a poskytujú mu nevyhnutnú podporu v jeho podnikaní.
  • Prevádzka – Zaisťujeme prevádzku informačných systémov a potrebný dohľad a správu ICT infraštruktúry, a tak zabezpečujeme dostupnosť ICT funkčností pre používateľov.
  • Primárna podpora – Poskytujeme účinnú a okamžitú pomoc používateľom informačných systémov s riešením známych problémov vrátane poskytnutia náhradných riešení a zaisťujeme komunikáciu so sekundárnou podporou pri riešení neznámych problémov.
  • Sekundárna podpora – Zaisťujeme garantované riešenia problémov, ktoré vyplývajú z používania informačného systému a ktoré z dôvodu náročnosti nie sú riešené primárnou podporou, poskytujeme podporu pri riešení nových a neštandardných prevádzkových úloh.
  • Infraštruktúra – Poskytujeme komplexné dodávky sieťovej a komunikačnej infraštruktúry, počítačového zabezpečenia, HW a SW komponentov a nástrojov vrátane zaistenia ich zavedenia do rutinnej prevádzky.
  • Vzdelávanie – Vykonávame štandardizované katalógové školenia, vytvárame kurzy na zákazku a realizujeme dlhodobé cielené vzdelávacie programy.

O spoločnosti Unicorn Systems

Unicorn Systems je renomovaná európska spoločnosť, ktorá poskytuje najväčšie informačné systémy a riešenia z oblasti informačných a komunikačných technológií. Dlhodobo sa sústreďujeme na vysokú pridanú hodnotu a konkurenčnú výhodu v prospech našich zákazníkov. Pôsobíme na trhu už od roku 1990 a za ten čas sme vytvorili rad špičkových a rozsiahlych riešení, ktoré sú rozšírené a používané v najvýznamnejších podnikoch v rôznych odvetviach. Máme tie najlepšie referencie z oblasti bankovníctva, poisťovníctva, energetiky a utilít, telekomunikácií, výroby, obchodu i verejnej správy. Našimi zákazníkmi sú popredné a najväčšie firmy. Detailne poznáme celé spektrum podnikateľských odvetví. Rozumieme princípom ich fungovania, ale aj špecifickým potrebám našich zákazníkov.

Zdroj: Unicorn Systems

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.