Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Frans Timmermans, executive vice president of the European Commission, waits to speak at the COP27 U.N. Climate Summit, Tuesday, Nov. 15, 2022, in Sharm el-Sheikh, Egypt
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: AP Photo/Peter Dejong
9. novembra 2022 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Únia zintenzívni zelený prechod urýchlením povoľovania obnoviteľných zdrojov energií

Európska komisia (EK) v stredu navrhla nové dočasné núdzové nariadenie na urýchlenie využívania obnoviteľných zdrojov energie. Spolu s diverzifikáciou našich dodávok a úsporou energií je využívanie väčšieho množstva obnoviteľných energií súčasťou plánu Európskej únie ukončiť našu závislosť od ruských fosílnych palív, uviedla EK v správe na svojej internetovej stránke.

Návrh nariadenia dopĺňa predchádzajúce núdzové opatrenia na riešenie výnimočnej situácie na energetických trhoch a na urýchlenie prechodu k čistej energii. Nariadenie sa bude uplatňovať jeden rok a pokryje čas potrebný na prijatie a transpozíciu smernice o energiách z obnoviteľných zdrojov.

Nariadenie sa týka špecifických technológií a typov projektov, ktoré majú najvyšší potenciál na rýchle nasadenie a najmenší dopad na životné prostredie a prispievajú k energetickej bezpečnosti v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu.

Na základe núdzového nariadenia sa závody na produkciu energie z obnoviteľných zdrojov budú považovať za prvoradý verejný záujem. Nové povoľovacie procedúry sa budú ihneď uskutočňovať na základe zjednodušeného posudzovania.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.