Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gazprom Európska únia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Stefan Sauer/dpa via AP, File
20. júla 2022 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Únia pripravuje energetický plán pre prípad odstávky ruského plynu

Európska komisia v stredu predložila svoje návrhy, ktoré by ministri energetiky mali prerokovať na mimoriadnom zasadnutí, ktoré sa uskutoční na budúci utorok.

Výkonný orgán EÚ navrhuje, aby členské štáty v období od 1. augusta 2022 do 31. marca 2023 znížili spotrebu plynu o 15 %. „Všetci spotrebitelia, orgány verejnej správy, domácnosti, vlastníci verejných budov, dodávatelia energie a priemysel môžu a mali by prijať opatrenia na úsporu plynu,“ uviedla EK na svojom webe a dodáva, že chce urýchliť úsilie súvisiace s diverzifikáciou dodávok a spoločným nákupom plynu.

Komisia taktiež požiadala o právomoc zaviesť povinné zníženie spotreby plynu v prípade celoeurópskeho varovania, keď bude existovať značné riziko vážneho nedostatku plynu alebo výnimočne vysokého dopytu po plyne, čo by malo za následok výrazné zhoršenie situáciu v dodávkach plynu.

Pracujeme s najhorším možným scenárom. A tým je predpoklad, že Gazprom už nebude do Európy dodávať žiadny plyn,“ povedal hovorca Európskej komisie Eric Mamer.

EÚ prichádza s týmto plánom v čase, keď Medzinárodný menový fond (MMF) varoval pred škrtením dodávok plynu v podaní Moskvy. „Čiastočné odstavenie dodávok plynu už ovplyvňuje európsky rast a úplné odstavenie môže byť podstatne závažnejšie,“ varoval MMF.

Dodal, že hrubý domáci produkt v členských krajinách ako Maďarsko, Slovensko a Česko by sa mohol znížiť až o 6 %, a významným negatívnym vplyvom by čelilo i Taliansko.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.