Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. marca 2010 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Únia pravdepodobne prekoná svoje zelené ciele

Spomedzi 27- členného bloku, 21 krajín oznámilo, že sú na dobrej ceste dosiahnuť svoje národné ciele, alebo ich dokonca prekonajú. V roku 2009 Európa podľa Wilkesa z Európskej asociácie pre veternú energiu zaznamenala ohromný prelom v porovnaní s rokom 2008, kedy ešte mnoho vlád tvrdilo, že bude pre nich zložité dosiahnuť stanovené ciele. Zmenu podľa neho prinieslo predovšetkým prijatie Smernice o obnoviteľných energiách v roku 2009.

Najväčšie prebytky v roku 2020 predpokladajú Španielsko a Nemecko. Španielska vláda kalkuluje s presiahnutím svojho cieľa o 2,7% a Nemecko o 0,7%. Nazbierané percentá týchto krajín pomôžu dorovnať nedosiahnuté ciele iných členských štátov. Taliansko už teraz ohlásilo, že do naplnenia ich 17% cieľa im bude chýbať 1%. K Taliansku sa pridalo aj Belgicko, Luxembursko, Bulharsko a Dánsko. Zároveň však tvrdia, že im nebude chýbať viac ako jedno percento.

„Tieto prognózy dokazujú, že členské štáty berú využívanie obnoviteľných zdrojov energie skutočne vážne a sú naozaj oddaní posilniť svoju domácu výrobu energií obnoviteľnými zdrojmi“, vyhlásil európsky komisár pre energetiku Guenther Oettinger.

Vlády členských štátov únie ktoré nebudú schopné dodržať svoje naplánované ciele do roku 2020 budú nútené nakupovať prebytky produkcie obnoviteľných zdrojov od iných krajín, aby tým dorovnali rozdiely. Prvým kupcom bude pravdepodobne už spomínané Taliansko. Ak tak krajiny neurobia, môžu zo strany komisie očakávať aj právne kroky, povedala hovorkyňa komisára Oetteringa.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.