Únia miest Slovenska žiada teplárne do vlastníctva miest
„Vďaka vytrvalému úsiliu ÚMS sa z pôvodného počtu 11 vyčlenených teplárenských zariadení postupne previedlo päť teplární na dotknuté mestá. Prevod zostávajúcich šiestich teplárenských zariadení na území Bratislavy, Trnavy, v Košiciach, Žiline, Martine a vo Zvolene sa mal uskutočniť v júli roku 2006. Vzhľadom na demisiu druhej vlády Mikuláša Dzurindu sa však prevod neuskutočnil,“ uviedol.
ÚMS uvítala rozhodnutie vlády začleniť do svojho programu odštátnenie teplární, pričom nerealizovaný zámer druhej vlády Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS) už pripomenula aj súčasnému vládnemu kabinetu. „Listom sme informovali predsednícku vlády o vyššie uvedených skutočnostiach a uviedli sme ďalšie argumenty na podporu našej požiadavky bezplatného prevodu minimálne 51 percent, resp. 49 percent podielu akcií na dotknuté mestá,“ spresnil Minarovič.
Prezídium sa dnes okrem toho venovalo správe o činnosti a hospodárení a prerokovalo programové priority pre nasledujúce volebné obdobie. ÚMS by sa mala v nasledujúcich mesiacoch venovať programom informatizácie a internetizácie územných samospráv, inteligentnej energie, ochrany prírodného a kultúrneho dedičstva a aktívnej účasti na legislatívnom procese.
Zástupcovia slovenských miest sa taktiež venovali témam oslabenia príjmov územných samospráv a nedostatočného čerpania zdrojov štrukturálnych fondov. Samostatným bodom rokovania bola príprava 21. snemu ÚMS, ktorý sa uskutoční 10. júna 2011 v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave.
Copyright © TASR 2011