Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
European Commission College meeting in Brussels
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Predsedníčka EK Ursula von der Leyen. Foto: Yves Herman, Pool Photo via AP
28. januára 2022 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Únia a Spojené štáty sa zaviazali k energetickej bezpečnosti a udržateľnosti Európy

Ako uvádza oficiálna stránka Európskej komisie v spoločnom vyhlásení predsedníčky EK Ursuly von der Leyenovej a amerického prezidenta Joea Bidena, obe strany sa zaviazali k energetickej bezpečnosti a udržateľnosti „starého kontinentu“ a k urýchleniu globálneho prechodu na čistú energiu.

Únia v ostatnom desaťročí investovala do diverzifikácie dodávok prostredníctvom infraštruktúry a posilnenia svojich vnútorných energetických sietí, čím sa zvýšila odolnosť a flexibilita energetických trhov EÚ.

Európska komisia plánuje zintenzívniť spoluprácu s členskými štátmi v oblasti bezpečnosti dodávok v rámci transparentných a konkurencieschopných trhov s plynom spôsobom zlučiteľným s dlhodobými klimatickými cieľmi a dosiahnutím nulových čistých emisií do roku 2050.

Únia aj USA taktiež chcú zabezpečiť energetickú bezpečnosť Ukrajiny a postupnú integráciu Ukrajiny s trhmi EÚ s plynom a elektrickou energiou. Chcú sa zároveň vyhnúť šokom v otázkach zásobovania v prípade, že by Rusko podniklo inváziu na Ukrajinu. Pracujú preto na dostatočných a včasných dodávkach zemného plynu do EÚ z rôznych zdrojov na celom svete. Spoločné vyhlásenie podotýka, že USA sú už teraz najväčším dodávateľom skvapalneného zemného plynu do EÚ.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.