Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Julian Alaphilippe Primoz Roglic Alejandro Valverde Únia a Nórsko životné prostredie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: AP Photo/Virginia Mayo
24. apríla 2023 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Únia a Nórsko prehĺbili spoluprácu v oblasti klímy, životného prostredia, energetiky a čistého priemyslu

Európska únia (EÚ) a Nórsko v pondelok vytvorili Zelenú alianciu s cieľom posilniť spoločné opatrenia v oblasti klímy, snahy o ochranu životného prostredia a spoluprácu v oblasti čistej energie a priemyselnej transformácie. Ako referuje web Európskej komisie, dohodu v Bruseli podpísali jej predsedníčka Ursula von der Leyen a nórsky premiér Jonas Gahr Støre.

Nórsko je dlhodobým a spoľahlivým partnerom EÚ. Zdieľame spoločnú víziu budovania klimaticky neutrálneho kontinentu. Chceme, aby naše spoločnosti a ekonomiky spoločne prosperovali pri znižovaní emisií, ochrane prírody, dekarbonizácii našich energetických systémov a ekologizácii nášho priemyslu. Táto Zelená aliancia ešte viac posilňuje naše puto a umožňuje nám spoločne navrhnúť lepšiu budúcnosť,“ uviedla Von der Leyenová.

Obe strany opätovne zdôrazňujú svoj záväzok do roku 2030 dosiahnuť aspoň 55-percentné zníženie emisií skleníkových plynov v porovnaní s rokom 1990 a dosiahnuť klimatickú neutralitu najneskôr do roku 2050.

Zelená aliancia je najkomplexnejšou formou bilaterálnej angažovanosti zriadenej v rámci Európskej zelenej dohody, pričom obe strany sa zaviazali ku klimatickej neutralite a zosúladeniu svojich domácich a medzinárodných klimatických politík s cieľom dosiahnuť tento cieľ. Je to len druhá dohoda tohto druhu po Zelenej aliancii medzi EÚ a Japonskom podpísanej v roku 2021.

EÚ a Nórsko sa tiež dohodli, že budú spoločne podporovať ambiciózne opatrenia v oblasti klímy na globálnej scéne. S týmto cieľom budú obe strany ako poprední hlavní darcovia financií v oblasti klímy spolupracovať na podpore rozvojových krajín a rozvíjajúcich sa ekonomík v procese implementácie ich politík v oblasti klímy a životného prostredia.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.