Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
kosice
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/Jiri Brezovsky (licencia Creative Commons)
11. februára 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

ÚMS: Teplárne by mali spoluvlastniť mestá

Únia miest Slovenska (ÚMS) schvaľuje privatizáciu štátnych teplární. Dodáva však, že mestá by mali vlastniť minimálne 49 % akcií týchto spoločností.  „V rámci rokovaní medzi Ministerstvom hospodárstva a ÚMS sme potvrdili spoločný názor, že teplárenstvo je jednoznačné podnikanie miestneho významu. To znamená, že nejde o strategický majetok a úspešne sa môže rozvíjať len ak je majetkovo prepojené s miestnou samosprávou,“ konštatuje prezídium ÚMS.

Dokladajú to aj strategické zámery hlavných uchádzačov o teplárne, konštatuje ďalej ÚMS. Francúzska Dalkia a nemecký VNG v predchádzajúcom období deklarovali, že uprednostňujú prevádzkovanie zariadení na základe dlhodobých zmlúv s mestom, ktoré ostáva majiteľom.

Mestá združené v ÚMS požadujú 100-% alebo väčšinový 51-%, minimálne však 49-% podiel na majetku teplární. Správnosť takéhoto prístupu potvrdili v predchádzajúcich rokoch aj analýzy MH SR.

Vďaka vytrvalému úsiliu ÚMS sa z pôvodného počtu 11 vyčlenených teplárenských zariadení postupne previedlo 5 teplární. Prevod zostávajúcich 6 teplárenských zariadení na území Bratislavy, Trnavy, v Košiciach, Žiline, Martine a vo Zvolene sa mal uskutočniť v júli 2006.

„Našou snahou je dosiahnuť čo najefektívnejšie hospodárenie s energiou. V roku 2008 sme založili Záujmové združenie miest a obcí pre trvalo udržateľnú energetickú efektívnosť CITENERGO, ktoré je od roku 2010 členom celoeurópskej siete Energie-Cities.“

ÚMS: Privatizáciu štátnych teplární vítame

Súčasná vláda do programového vyhlásenia zaradila aj odštátnenie uvedených teplárenských zariadení. Prezídium ÚMS vo svojom vyhlásení z 28. júla 2010 tento zámer privítalo s tým, že poukázalo na nerealizovaný záväzok druhej vlády Mikuláša Dzurindu.

„Listom zo 4. februára 2011 sme o tom informovali predsedníčku vlády Ivetu Radičovú a uviedli sme ďalšie argumenty na podporu našej požiadavky bezplatného prevodu minimálne 49-% podielu akcií na dotknuté mestá.“

Všetky mestá sú od roku 1990 vlastníkmi rozvodnej teplárenskej siete a všetky ostatné, s výnimkou vyššie uvedených, sú aj vlastníkmi a prevádzkovateľmi centrálnych zdrojov. Ich záujmom je zachovať a rozvíjať centrálne systémy zásobovania teplom a teplou vodou a pritom udržať ceny tepla, najmä pre domácnosti na úrovni primeranej príjmom obyvateľov.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.