Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Július Nemčík - Z výstavby ropovodu - webumenia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Július Nemčík - Z výstavby ropovodu - Zdroj: webumenia.sk
4. augusta 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Umenie na víkend: Z výstavby ropovodu

Július Nemčík. Zo stavby Ropovodu, 1961. Zdroj: webumenia.sk

Ropovod Družba nebol výnimkou. Vedeli ste, že dokumentárny film Stavba storočia na túto tému v roku 1972 nakrútil aj známy režisér Juraj Jakubisko a hudbu k nemu zložil Marián Varga? Teraz sa však bližšie pozrieme na sériu malieb z výstavby ropovodu od Júliusa Nemčíka.

Július Nemčík. Zo stavby ropovodu I., 1961. Zdroj: webumenia.sk

Július Nemčík sa narodil v roku 1909. Bol vyučeným stolárom, maľbe sa najprv venoval ako záľube. V turbulentnom predvojnovom období začal v roku 1936 študovať na pražskej akadémii, kde sa zoznámil aj s Cypriánom Majerníkom. V ranej tvorbe bol ovplyvnený 2. svetovou vojnou a udalosťami SNP. Neskôr sa začal venovať prevažne krajinomaľbe. Práve z tohto obdobia pochádza aj séria diel, ktoré publikujeme z archívu SNG. Zomrel v Bratislave v roku 1986.

Július Nemčík. Zo stavby ropovodu II., 1961. Zdroj: webumenia.sk

Ruská ropa prúdi na územie Slovenska už vyše polstoročie. Na vybudovaní ropovodu Družba sa dohodli členské krajiny RVHP v roku 1958. Vtedajším stredoeurópskym satelitom ZSSR mal vyriešiť zásobovanie touto surovinou, ktoré bolo nedostatočné. Prvé kubíky ruskej ropy sa dostali do bratislavskej rafinérie  v roku 1962, oficiálne sa rúra uviedla do prevádzky v októbri 1964.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.