Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. novembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ukrajinský premiér chce pokračovať v znižovaní závislosti na ruskom plyne

„Nahradili sme 60 % dodávok plynu z Ruska dodávkami z krajín EÚ,” povedal Jaceňuk na zasadaní vlády. Ďalšie podrobnosti o plánoch na diverzifikáciu dodávok a prepravných ciest však premiér podľa agentúry Reuters nespresnil.

Rusko v júni zastavilo Ukrajine prietok plynu kvôli sporu o ceny a dlhy. Ukrajincom však pomohli dodávky z Poľska, Slovenska a Maďarska, za sprostredkovania EK sa potom podarilo uzavrieť dohodu umožňujúcu nákupy ruského plynu na zimu.

Premiér očakáva, že v nadväznosti na pokles cien ropy klesne aj cena ruského plynu zo súčasných 376 na 350 dolárov za 1.000 metrov kubických. Ubezpečil tiež, že zásobníky štátnej energetickej spoločnosti Naftogaz, ktoré ešte pred 9 mesiacmi boli prázdne, skladujú teraz 15 mld. kubíkov plynu. Spotreba plynu na Ukrajine oproti vlaňajšku klesla o pätinu.

„Vravel som, že nebude teplo, ale nezamrzneme. Teraz môžem povedať, že bude trošku teplejšie, ale nemôžeme odpočívať,” povedal Jaceňuk.

Ukrajina zvyčajne spotrebuje asi 50 miliárd metrov kubických plynu ročne. Asi polovicu dováža z Ruska.

Kyjev je pod tlakom, aby zreformoval štátom ovládaný Naftogaz, ktorého schodok sa aj kvôli komplikovanému systému dotácií trikrát väčší než schodok štátneho rozpočtu. Vláda v tomto roku zvýšila spotrebiteľom ceny plynu o 50 %, tento krok ale podľa Jaceňuka nemal na ozdravenie Naftogazu „žiadny vplyv”, a to kvôli prepadu kurzu ukrajinskej hrivny.

Čerpanie z balíka pôžičiek od Medzinárodného menového fondu (MMF) vo výške 17 mld dolárov závisí aj na schopnosti úspešne zreformovať ukrajinskú energetiku.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.