Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. apríla 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Ukrajinský Naftogaz zastavil platby za ruský plyn

Rusko, ktoré v marci anektovalo ukrajinský polostrov Krym a nahnevalo tak západné mocnosti, zvýšilo od 1. apríla Ukrajine cenu za plyn a tvrdí, že mu Kyjev dlhuje 2,2 miliardy USD (1,59 miliardy eur) za predchádzajúce dodávky komodity.

Presnejšie, ruský štátny energetický koncern Gazprom zvýšil Ukrajine cenu plynu na 485 USD za 1000 kubických metrov (m3) plynu z 268 USD za 1000 m3 v 1. kvartáli tohto roka.

„Otázka splatenia dlhu je priamo spojená s udržaním cien plynu na úrovni 1. kvartálu,“ povedal Kobolev. „Nevidíme žiadny dôvod pre revíziu ceny. Považujeme cenu plynu blízko hranice 500 USD za netrhovú, nespravodlivú a neprijateľnú. A tak sme prerušili platby za plyn počas vyjednávania,“ dodal.

Rusko však cez Ukrajinu prepravuje plyn aj pre ďalšie štáty Európy, čo vyvoláva obavy z novej plynovej krízy. Moskva totiž v minulosti niekoľkokrát úplne zastavila transport komodity cez ukrajinskú vetvu plynovodu pre spor s Kyjevom o cenu plynu. No zároveň, prerušenie exportu plynu do Európy by vážne poškodilo aj ruskú ekonomiku, ktorá je závislá od príjmov z predaja ropy a plynu.

Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok (10. 4.) varoval európskych lídrov, že Moskva môže zastaviť dodávky plynu Ukrajine, čo potenciálne môže ohroziť aj jeho transport do Európy. Neskôr však svoje výroky upravil a vyhlásil, že jeho krajina dodrží svoje záväzky voči európskym klientom.

(1 EUR = 1,3872 USD)

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.