Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. augusta 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Ukrajinský minister: Ponúkaná cena plynu je diskriminačná

Jeho ruský kolega Alexander Novak dnes totiž po stretnutí s eurokomisárom pre energetiku Güntherom Oettingerom vyhlásil, že Rusko je pripravené ponúknuť Ukrajine 20-% zľavu z ceny plynu. A to dokonca so spätnou platnosťou, teda už za dodávky v období apríl-jún môže znížiť Ukrajine cenu za plyn o 100 USD na 385 USD (291,93 eura) za 1000 metrov kubických (m3).

„Počuli sme o cene 385 USD (za 1000 m3) v dôsledku zrušenia colných poplatkov. To, aspoň z pohľadu ruskej strany znamená, že cena plynu vo výške 485 USD (za 1000 m3) je férová a trhová. My sa ale domnievame, že táto cena je diskriminačná,“ uviedol Prodan vo svojom vyhlásení.

Moskva od 1. apríla zvýšila Kyjevu cenu plynu na 485 USD za 1000 m3, vrátane cla. Kyjev tak má platiť najvyššiu cenu spomedzi zákazníkov ruského energetického koncernu Gazprom. To však Ukrajina odmietla. Európska únia sa pokúsila sprostredkovať rokovania medzi oboma stranami o kompromise, ale bez úspechu.

Rusko bolo ochotné Kyjevu clo odpustiť, čím by cena plynu klesla o 100 USD na 385 USD za 1000 m3. Ale Ukrajina pripomína, že túto úľavu by mohla Moskva kedykoľvek zrušiť a žiada trhovú cenu za plyn. Gazprom teda od 16. júna zastavil dodávky plynu na Ukrajinu.

(1 EUR = 1,3188 USD)

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.