Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. mája 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Ukrajinské firmy sa obrátili na súd kvôli stratám na Kryme

Rusko anektovalo ukrajinský Krym v marci 2014 po masových nepokojoch v Kyjeve a po zvrhnutí prorusky orientovaného ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča.

Vlani sa na rovnaký súd obrátil jeden z najbohatších ukrajinských podnikateľov Igor Kolomojskij. Na Rusku sa domáha odškodnenia zhruba 15 miliónov dolárov v súvislosti so stratou letiska, ktoré na Kryme vlastnil.

Najnovší prípad sa datuje do minuloročného júna, na verejnosť sa ale dostal až teraz. Na súd sa vlani obrátili ukrajinské podniky Ukrnafta a Stabil.

Žalujúce strane v oboch prípadoch tvrdia, že fakt, že po ruskej anexii Krymu prišli o svoj tamojší majetok, predstavuje porušenie bilaterálnej dohody medzi Ruskom a Ukrajinou.

Rusko tvrdí, že rozhodcovský súd nie je v žiadnom z týchto prípadov oprávnený vec prejednávať a odmieta sa konaniach zúčastniť, Rokovania o tom, či vec spadá do právomocí PCA, sa uskutoční v júli.

Arbitrážny súd v Haagu v júli 2014 rozhodol o odškodnom viac než 50 miliárd dolárov pre bývalých akcionárov niekdajšej ruskej ropnej spoločnosti Jukos za vyvlastnenie jej majetku. Holandský okresný súd ale v tomto roku v apríli oznámil, že PCA k tomuto rozhodnutie nemal právomoc a Rusko nemusí odškodné zaplatiť. Obe strany sa chystajú v právnej  bitke pokračovať.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.