Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. júla 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ukrajinská tlač upozorňuje na zhoršenie vzťahov so Slovenskom kvôli plynu

„V Kyjeve veria, že postupujú korektne a že obhajujú naše národné záujmy. Neoficiálne vyjadrujú údiv z krokov a prehlásení Slovákov. Netrúfam si hodnotiť, kto je v práve a kto je vinný. Ale konflikt existuje a nemožno dopustiť, aby sa ešte zhoršil,“ zdôraznil v článku ukrajinský denník.

Jablkom sváru sa stal plyn. K tomu sa pridali kroky prezidenta Petra Porošenka, ktoré v Bratislave pochopili ako urážku.

Informácie o ukrajinsko-slovenskom spore sa objavili na konci júna, kedy agentúra Reuters citovala z listu premiéra Arsenija Jaceňuka Európskej komisii. Podľa Jaceňuka kontrakt Gazpromu so slovenským prepravcom Eustream porušuje právo EÚ.

Ukázalo sa, že ukrajinská vláda žiada zmeniť slovensko-ruský kontrakt tak , aby umožnil virtuálnu spätnú prepravu plynu medzi Ukrajinou a Slovenskom. Ukrajina teda chce, aby v zime mohla odoberať zo zásobníkov ruský plyn určený pre Slovensko. Súčasne by Slovensko odoberalo rovnaké množstvo európskeho plynu, napríklad z nemeckých terminálov, ktoré si zakúpila Ukrajina.

Kvôli dohodám s Gazpromom sa to teraz nesmie. Hoci želanie zmeniť tento systém je podľa denníka pochopiteľné, postup Kyjeva Bratislavu pobúril. Už nasledujúci deň odvetila, že nemieni vyhovieť ukrajinským výhradám.

V Bratislave naopak poukazujú na to, že keď minulú zimu Kyjev prestal kupovať plyn od Gazpromu, jedine Slováci bez prerušenia dodávali Ukrajine plyn. „Práve my sme krajina, ktorá Ukrajine najviac pomohla. 95 percent plynu zo spätných dodávok prišlo na Ukrajinu zo Slovenska, len päť percent z Poľska a Maďarska. Ušetrilo to Ukrajine tri miliardy dolárov. A čo sme dostali na oplátku?“ rozhneval sa nemenovaný člen slovenskej vlády.

Bratislavu tiež pobúrilo, že Kyjev na konci júna zrušil naplánovanú schôdzku s predstaviteľmi Vyšehradskej štvorky o úsporách v energetike. Podľa slovenských zdrojov stretnutie skrachovalo na tom, že Ukrajinci „vydierali“ požiadavkou rokovať o plyne, a to aj napriek tomu, že podľa Slovenska problém nevyrieši Bratislava, ale Moskva, ktorá riešenie blokuje. A ako urážku slovenská diplomacia podľa novín vníma to, že prezident Petro Porošenko na poslednú chvíľu zrušil cestu na bratislavskú konferenciu GLOBSEC.

Kyjev hľadí na Slovensko ako na krajinu so „zlým proruským premiérom“ Robertom Ficom a „dobrým protiruským prezidentom“ Andrejom Kiskom. „Lenže svet nie je čiernobiely a Ficova vláda napriek svojej nejednoznačnosti skutočne Ukrajine pomáha,“ napísala Ukrajinska pravda a varovala, aby kríza vo vzťahoch neprerástla do „straty priateľa“ a „lobistu v EÚ“.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.