Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. novembra 2013 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Ukrajinská plynárenská firma Ostchem získala od Rusov úver na nákup plynu

Firmu Ostchem kontroluje ukrajinský oligarcha Dmitrij Firtasch, ktorý oznámil, že plyn už je v zásobníkoch a mal by prispieť k stabilným dodávkam počas zimných mesiacov. Ako dodal, plyn z Ruska umožní Ukrajine zabezpečiť počas zimnej vykurovacej sezóny stabilné dodávky pre domácich odberateľov aj zákazníkov v Európe. Finančné detaily dohody nezverejnil, no miestne médiá odhadujú úver na úrovni okolo 1,34 miliardy USD (992,45 milióna eur).

Ešte minulý mesiac Gazprom oznámil, že je pripravený dodať Ostchemu plyn s 30-% až 36-% zľavou oproti cene, ktorú platí Ukrajina za ruský plyn, s cieľom zaistiť neprerušované dodávky suroviny do Európy. Ukrajina, ktorá v súčasnosti platí za 1000 m3 plynu okolo 400 USD, naakumulovala vo svojich zásobníkoch do konca októbra 18,1 miliardy m3 suroviny.

Ukrajinci by navyše podľa najnovších vyjadrení Európskej komisie mali do niekoľkých dní podpísať dohodu, ktorá im umožní dovážať plyn aj z Európskej únie. Ako pre agentúru Reuters uviedla hovorkyňa Európskej komisie Marlene Holznerová, k podpisu dohody medzi prevádzkovateľmi plynovodov na Slovensku a Ukrajine, ktorá umožní dodávku plynu z krajín EÚ na Ukrajinu, by mohlo dôjsť v najbližších dňoch.

(1 EUR = 1,3502 USD)

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.