Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. marca 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Ukrajinská kríza: V4 požiadala USA o zvýšenie exportu zemného plynu do Európy

Hovorca Bieleho domu Josh Earnest povedal, že preto, že Európa mala relatívne miernu zimu, jej zásoby plynu sú dostatočné. A dodal, že aj keby USA schválili ďalšie exportné licencie, prvé dodávky plynu by sa uskutočnili až koncom roka 2015, informovala dnes agentúra Associated Press.

Veľvyslanci krajín Vyšehradskej štvorky (V4) sa listom obrátili na republikánskeho predsedu Snemovne reprezentantov Kongresu USA, Johna Boehnera a očakáva sa, že podobný list zašlú aj demokratickému predsedovi Senátu, Harrymu Reidovi. Vo svojej výzve žiadajú Kongres o urýchlené schválenie exportu zemného plynu s tým, že „prítomnosť amerického zemného plynu by bola v strednej a východnej Európe veľmi vítaná“.

Veľvyslanci uviedli, že nepokoje na Ukrajine oživili spomienky z éry studenej vojny a obyvateľov regiónu ohrozuje energetická bezpečnosť. Ukrajina je silno závislá na ruskom zemnom plyne a jej predchádzajúce spory s Ruskom viedli k prerušeniu dodávok plynu.

Nedávne zlepšenia umožnili, aby ruský plyn, ktorý je normálne dodávaný k zákazníkom v EÚ cez Ukrajinu, putoval iným smerom, preto by Poľsko a Maďarsko mohli dodávať plyn Ukrajine, ak by jej Rusko zastavilo svoje dodávky. Avšak vzhľadom na obmedzené dodávky plynu stredoeurópsky región zostane zraniteľný, ak USA neuľahčia import amerického plynu, argumentovali veľvyslanci.

Boehner a republikáni naliehajú na vládu prezidenta Baracka Obamu, aby umožnila zvýšenie exportu a využila súčasnú konjunktúru amerického zemného plynu.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.