Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plyn plynovod
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
17. novembra 2020 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ukrajinci na jeseň stratili záujem o odber zemného plynu zo Slovenska

Maximálna kapacita plynovodu Vojany – Užhorod je pritom 44 miliónov metrov kubických. Za zníženým odberom plynu možno hľadať naplnenosť ukrajinských plynových zásobníkov, či neočakávanie problémov s dodávkami plynu z Ruska.

Ako vyplýva z informácií zverejnených slovenským prevádzkovateľom prepravnej plynovej siete, spoločnosťou Eustream, počas prvých septembrových dní dokonca Ukrajinci zo Slovenska neodobrali ani kubík plynu. Koncom septembra sa preprava plynu vojanským plynovodom dostala na dennú úroveň zhruba 14 miliónov metrov kubických, v októbri dosiahla 9 miliónov.

Počas novembrových dní sa preprava plynu zo Slovenska na Ukrajinu pohybuje na úrovni 7 až 8 miliónov metrov kubických denne. Stále platí, že doterajší rekord zaznamenal slovenský prepravca plynu v sobotu 29. októbra 2016. Vtedy sa reverzným tokom v Budinciach prepravilo vyše 44 miliónov kubíkov plynu.

Zrekonštruovaný plynovod Vojany – Užhorod má v súčasnosti ročnú kapacitu vyše 14,6 miliardy metrov kubických. Slovensko-ukrajinský reverz bol v plnej miere sprevádzkovaný 2. septembra 2014 po ukončení testovacích dodávok. Slovensko sa rozhodlo plynovod zrekonštruovať pre problémy Ukrajiny s dodávkami plynu z Ruska.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.