Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
trade union ukraine
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/Radio Nederland Wereldomroep (licencia Creative Commons)
30. júla 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ukrajina zvýši cenu za plyn. Odbory varujú pred nepokojmi

Odbory na Ukrajine varujú pred dôsledkami 50 % zvýšenia ceny za plyn pre domácnosti. Nový zákon s platnosťou od augusta je súčasťou vládneho balíčka úsporných opatrení. Oficiálni predstavitelia sa bránia, že krok bol v danej chvíli najlepším z možných riešení.

Konfederácia odborových zväzov na Ukrajine chce zažalovať vládu, informuje Businessweek. „Podáme na vládu žalobu, pretože zvýšenie cien plynu s nami vôbec neprerokovala, čo podľa zákona mala urobiť,“ uzavrel Akimočkin. Odborová organizácia tiež pripravuje celoštátny protest proti vláde.

Európska komisia zmenu legislatívy privítala. Reforma môže oživiť hospodárstvo krajiny, prilákať zahraničné investície a znížiť závislosť Kyjeva od Ruskej federácie, informuje EUobserver. „Zákon je pozitívnym štartovacím bodom. Nasledovať by malo prijatie novej legislatívy o verejnom zaobstarávaní a nezávislej regulácii energetického sektora,” vyhlásil komisár EÚ pre energetiku Günther Oettinger.

Medzinárodný menový fond v stredu schválil Ukrajine pôžičku vo výške 15,15 mld. amerických dolárov. Ide o dva a pol ročný preklenovací úver, ktorý krajina nevyhnutne potrebuje na riešenie dôsledkov hospodárskej krízy. Úspornými opatreniami chce Kyjev postupne znížiť ročný deficit zo súčasných 5,5 na 2,5 % HDP v roku 2012, uzatvára Financial Times.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.