Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plynovod-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Plynovod. Foto: TASR/Henrich Mišovič
14. októbra 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ukrajina zmení plynárenstvo na desaťročia

„Jediný spoľahlivý zdroj plynu je v dnešnej situácii Nórsko,“ vyhlásil na Jesennej konferencii SPNZ v úvode svojho príhovoru Pavol Janočko, prezident Slovenského plynárenského a naftového zväzu (SPNZ). Doplnil, že prípadný úplný výpadok ruského plynu nedokážu krajiny EÚ bezprostredne nahradiť, a to ani dovozom skvapalneného LNG.

Nová plynárenská mapa

„Plynárenská mapa EÚ sa bude v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov utvárať nanovo, pričom vplyv to bude mať na nadchádzajúce desaťročia,“ myslí si Tomáš Mareček, predseda predstavenstva Eustream.

Mareček tiež doplnil, že v súvislosti s tzv. „vojanským“ plynovodom, cez ktorý dnes dokážu obchodníci predávať plyn na Ukrajinu, sa do budúcnosti uvažuje aj s možnosťou jeho obojsmernej prevádzky. Tým by mohli ukrajinské zásobníky plynu získať prístup na trh EÚ, čo by pre obchodníkov vytvorilo prístup k dodatočným 30 mld. m3 skladovacej kapacity.

Európa spotrebúva najmenej plynu od roku 2009

„Spotreba plynu v Európe dosahuje minimum od roku 2009,“ uviedol Henrich Krejčí, ktorý v zastúpení odprezentoval príspevok generálneho riaditeľa Slovenského plynárenského priemyslu Štefana Šabíka. V tejto situácii dovoz ruského plynu v roku 2013 narástol o štvrtinu a 12 % plynu dovezeného do Európy vo forme skvapalneného LNG európski obchodníci reexportovali do iných svetových regiónov.

Podiel LNG na svetovom obchode s plynom dnes tvorí zhruba tretinu, pričom do roku 2019 sa očakáva nárast obchodovaného LNG o 40 %.

Na európskom trhu tiež rastie podiel plynu, ktorý sa obchoduje za trhové ceny (gas-on-gas). V roku 2013 dosiahol podiel takto obchodovaného plynu 53 %, pričom za ceny podľa dlhodobých kontraktov s olejovými vzorcami sa zobchodovalo 42 %. Zvyšok tvoril obchod s rôznymi regulovanými cenami, spresnil Krejčí.

Obchodovanie na trhu

Roman Lipnička zo spoločnosti Elgas poukázal na to, že cena plynu sa na európskom trhu utvára v závislosti od viacerých faktorov, pričom slovenskí obchodníci využívajú ako referenčnú najmä nemeckú cenu NCG, a to medzi sebou aj pri cenotvorbe produktov predávaných koncovým zákazníkom.

Podľa šéfa Elgasu súčasné ceny odrážajú pokles európskej domácej ťažby, obchodovanie s plynom v zásobníkoch, obchodné prebytky nakontrahovaného plynu v EÚ cez dlhodobé kontrakty, dovoz LNG, ale tiež obnoviteľné zdroje a existujúce prebytky lacného uhlia, ktoré plyn z energetického mixu vytláčajú. V neposlednom rade má na ceny plynu vplyv aj vývoj výmenného kurzu EUR/USD.

Svoje zohráva aj taktika obchodníkov. „Môj názor je, že väčšina obchodníkov bola krátkych a využívali otvorenú pozíciu, pričom kalkulovali s cenovým spreadom medzi day-ahead trhom a ročnými produktmi,“ uzavrel Lipnička.

Distribútor: Na krízu sme pripravení

Aj spoločnosť SPP – distribúcia počíta s možnosťou krízového scenára, „ale pripravenosť na krízu je vyššia ako v roku 2009, plnenie štandardu bezpečnosti je zo strany SPP – distribúcie zabezpečené na 30 dní,“ uviedol Martin Hollý, generálny riaditeľ spoločnosti. Doplnil, že podzemný zásobník v Dolných Bojanoviciach (zásobník na území ČR slúžiaci pre potreby slovenskej distribučnej siete – pozn. red.) je natlačený na 99 % objemu.

SPP – distribúcia tiež modelovala viacero situácií a scenárov vo väzbe na európske plynárenské stress testy. Ich záverom je téza o zvládnutí krízy kombináciou využívania reverzných tokov a kapacít podzemných zásobníkov. Navyše, ak sa budú využívať kapacity plynovodov Nord Stream a Jamal, výpadok tranzitu cez Ukrajinu by malo Slovensko zvládnuť aj bez potreby krízových regulácií, vyhlásil Hollý.

„Najväčšou neistotou krízy je jej možné trvanie, čo môže mať vplyv aj na likviditu spotových trhov,“ myslí si šéf spoločnosti SPP – distribúcia. Preto ak vznikajú problémy so zásobovaním, treba využívať od začiatku na riešenie situácie všetky dostupné nástroje, a teda aj nákupy plynu na trhu a prepravovanie týchto objemov cez reverzné toky.

Názory odzneli na Jesennej konferencii SPNZ, ktorá sa konala v dňoch 9. a 10. októbra 2014 v Hornom Smokovci.

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.