Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

Ukrajina vyzvala USA na sankcie voči potenciálnym dodávateľom pre Severný prúd 2

„Arsen Avakov vyzval USA, aby sankcionovali spoločnosti, ktoré sú potenciálnymi dodávateľmi pre výstavbu druhej etapy plynovodu Severný prúd. Táto otázka je momentálne témou diskusie v americkej vláde,“ citoval UNIAN Avakovovho poradcu Antona Heraščenka.

Avakov je momentálne na návšteve Spojených štátov, kde sa stretol s námestníkom amerického ministra zahraničných vecí pre európske a eurázijské záležitosti Wessom Mitchellom.

„Výrazne sa zvýšila šanca na zastavenie výstavby plynovodu Severný prúd 2. A to je dobré!“ uviedol Heraščenko na svojej facebookovej stránke. Avakov podľa jeho slov v USA zdôraznil, že ak Rusko obíde s plynovodom Ukrajinu, Európa sa stane od ruského plynu závislejšou a zvýši sa aj pravdepodobnosť väčšej agresie Ruska voči Ukrajine.

Plynovod Nord Stream 2 by mal viesť z Ruska cez Baltické more do Nemecka. Po jeho dokončení sa zdvojnásobí ročná kapacita už existujúceho plynovodu Nord Stream, ktorým Rusko prepravuje 55 miliárd kubických metrov suroviny.

Severný prúd 2 by mali realizátori projektu odovzdať do užívania na sklonku roku 2019.

Fínske úrady začiatkom apríla 2018 schválili všetky dokumenty, ktoré umožnia položiť potrubie plynovodu Severný prúd 2 vo fínskych výsostných vodách. Na konci marca výstavbu plynovodu schválilo aj Nemecko. Ešte sa čaká na rozhodnutie Švédska a Dánska.

Copyright © TASR 2018

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.