Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. februára 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Ukrajina tvrdí, že Gazprom pumpuje do Európy menej plynu

Ukrajina, ktorá je hlavnou tranzitnou krajinou pri preprave dodávok ruského plynu do Európy, takto odpovedala na nepriame obvinenie Moskvy, že za znížením dodávok do Európy je Kyjev. Podľa ukrajinského ministra energetiky Jurija Bojka Gazprom denne pumpuje do plynovodov o 75 miliónov kubických metrov (m3) menej plynu, než sa kontraktuálne zaviazal.

Po sťažnostiach európskych krajín, že dostávajú z Ruska menej plynu, Gazprom vo štvrtok (2.2.) odmietol, že znížil dodávky a obvinil Ukrajinu, že ilegálne odčerpáva plyn z tranzitných plynovodov.

Šéf Gazpromu Export Alexander Medvedev uviedol, že koncern kvôli mrazivej zime zvýšil dodávky plynu na maximum a v medziročnom porovnaní pumpuje asi o 17 % viac plynu, a aj do plynovodov vedúcich cez Ukrajinu. Medvedev dodal, že Ukrajina odoberá výrazne viac plynu než má zazmluvnené.

Kyjev dnes naopak vyhlásil, že plní všetky dohody. Ukrajinský premiér Mykola Azarov však priznal, že Ukrajina len počas uplynulých troch dní kvôli mimoriadne nízkym teplotám spálila toľko plynu, čo by normálne stačilo na dva týždne.

„Ukrajina má ako tranzitná krajina pre zemný plyn mimoriadnu zodpovednosť,“ povedal pre dnešné vydanie Süddeutsche Zeitung ukrajinský prezident Viktor Janukovyč. Obvinil tiež Rusko, že vysokými cenami plynu ohrozuje národnú bezpečnosť Ukrajiny. Moskva a Kyjev totiž opäť vedú spor o cenu plynu.

Gazprom podľa vlastných slov pumpuje do Európy kvôli extrémnej zime viac plynu. Napriek tomu sa mnohé krajiny sťažujú, že dostávajú menej plynu z Ruska. Slovenský plynárenský priemysel (SPP) vo štvrtok zaznamenal obmedzenie dodávok plynu z Ruska o 30 %. Podobne sa vyjadril aj rakúsky koncern OMV, ktorý tiež hovorí o znížení dodávok o 30 %. Na pokles dodávok sa sťažuje aj Taliansko, Česko, Maďarsko, Poľsko a Nemecko.

Informovala o tom agentúra DPA.

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.