Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. januára 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ukrajina trestá Gazprom za zneužitie monopolu, vyrubila mu pokutu

„Bolo prijaté rozhodnutie v súvislosti so zneužitím monopolu na prepravnom trhu…zo strany Gazpromu ako monopolného nákupcu. Pokuta činí 85 miliárd hrivien,“ uviedol dnes podľa agentúry Reuters šéf úradu Jurij Terenťjev. K údajnému zneužitiu monopolu sa regulátor bližšie nevyjadril.

„Je to veľké prekvapenie,“ reagovala ruská spoločnosť. „Gazprom nie je zapojený do žiadnych obchodných aktivít na území Ukrajiny, keďže zemný plyn z Ruskej federácie je odovzdávaný firme Naftogaz na západnej strane ukrajinsko – ruských hraníc.“ 

Rozhodnutie považuje za pokus o vytvorenie tlaku. „Gazprom má v úmysle obhajovať svoje práva a legitímne záujmy prostredníctvom všetkých dostupných legálnych prostriedkov,“ zdôraznila spoločnosť.

Kyjev a Moskva sa súdia kvôli dohode o tranzite plynu, prípad je na arbitráži v Štokholme. Tento inštitút má výhradné kompetencie finálne rozhodnúť vo veci akýchkoľvek nezhôd v oblasti zmluvných vzťahov spoločností Gazprom a Naftogaz.

Gazprom tento týždeň v utorok oznámil, že Ukrajina mu dlží za odber plynu v treťom štvrťroku 2,55 miliardy dolárov v súlade s pravidlom take-or-pay a Kyjev má 10 dní na ich úhradu. Ukrajinský Naftogaz považuje klauzulu za za netrhovú, neplatnú a neaplikovateľnú.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.