Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynový ventil + vlajky EU-SK-UA - vláda UA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Vlajky EU-SK-UA
10. októbra 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ukrajina spomalila dovoz plynu zo Slovenska

Ukrajina v októbri zvoľnila dovoz plynu cez územie Slovenska. V prvý týždeň mesiaca pretieklo cez výstupný bod Budince v priemere 14,7 miliónov metrov kubických (m3) denne, kým v druhej polovici septembra dosahoval import 26 miliónov m3. Nominácie obchodníkov pre aktuálny týždeň sa však už zvýšili na úroveň 18 miliónov m3. Vyplýva to z údajov slovenského prepravcu Eustream.

Agentúra Interfax informovala, že podľa ukrajinskej spoločnosti Ukrtransgaz pri zachovaní uvedených objemov dovozu zo Slovenska, Maďarska aj Poľska, ako aj vďaka vlastnej ťažbe, sa Kyjevu do polovice októbra podarí uskladniť vo svojich podzemných zásobníkoch takmer 17 miliárd m3 zemného plynu.

Viac plynu aj z Poľska

Ukrajinci sa môžu viac spoľahnúť aj na Poliakov. Spoločnosť Ukrtransgaz sa od septembra dohodla s poľským Gaz-System na zvýšení prepravnej kapacity. V čase vykurovacej sezóny môže cez bod Hermanowice pretiecť na Ukrajinu 6 miliónov m3 denne, od mája do augusta je k dispozícii kapacita nižšia o 2 milióny kubíkov. Technické opatrenia v praxi umožnia zvýšiť odber z Poľska až o 150 %, keďže kapacity v tomto bode sa využívajú prevažne na jeseň a v zime. Vlani pritiekla z Poľska na Ukrajinu takmer 1 miliarda m3 plynu.

Kyjev sa ale musí dominantne spoliehať na rúru medzi Vojanmi a Užhorodom. Zhruba 80 % minuloročného dovozu zo zahraničia pochádzalo práve zo Slovenska. Aj vďaka tomu je náš východný sused bez dodávok ruského plynu už dlhých 683 dní. Okrem importu si časť domácej spotreby dokáže Kyjev pokrývať aj z vlastných zdrojov. K dispozícii je aj maďarský bod Beregdaroc.

Štyri roky v prevádzke

Vojanský plynovod bol spustený do prevádzky na začiatku septembra 2014. Potrubie sa pôvodne vybudovalo v 90. rokoch, aby prepojilo Elektrárne Vojany a zásobníky na Ukrajine pre prípad núdzového zásobovania. Keďže sa nikdy nevyužívalo, boli potrebné viaceré technické úpravy. Eustream musel postaviť pol kilometra dlhú prípojku do Veľkých Kapušian aj meraciu stanicu. Prepravná kapacity prepojenia sa od jeho spustenia zvyšovala už trikrát.

© energia.sk

Ilustračné foto: TASR/Iván

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.