Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. októbra 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Ukrajina sa zatiaľ nedohodla s Ruskom na znížení dodávok plynu

„Rokujeme na všetkých úrovniach, od prezidentov, cez premiérov až po ministerstvá, túto záležitosť sa nám však stále nepodarilo vyriešiť,“ povedal. Ako dodal, vzhľadom na vysoké ceny komodity Ukrajina nepotrebuje doviezť všetok objem, na ktorom sa pôvodne krajiny dohodli. „My tvrdíme, že pri súčasných potrebách nášho energetického sektora nie je nutné doviezť až 52 mld. m3 plynu, najmä pri súčasných cenách,“ uviedol Makucha.

Ukrajinský minister energetiky Jurij Bojko ešte skôr informoval, že Ukrajina predložila ruskému plynárenskému koncernu Gazprom žiadosť, že v súčasnom roku chce doviezť 27 mld. m3 a v roku 2013 iba 24,5 mld. m3 plynu. S tým však ruská strana nesúhlasí a trvá na pôvodnej dohode, v rámci ktorej má Ukrajina doviezť ročne 52 mld. m3 suroviny.

Kyjev žiadal aj zníženie cien, ktoré sú podľa neho pre ukrajinské hospodárstvo príliš vysoké. Podľa ukrajinskej plynárenskej spoločnosti Naftogaz, v 1. kvartáli tohto roka platila Ukrajina za ruský plyn 416 USD (322,03 eura) za 1.000 m3. V 2. kvartáli to bolo 425 USD/1.000 m3, v 3. štvrťroku 426 USD/1.000 m3 a v 4. kvartáli by mala zaplatiť za 1.000 m3 okolo 432 USD. Podľa Makuchu by táto suma mala platiť aj pre 1. kvartál budúceho roka.

Zdroj: TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.