Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FILE - IEA Executive Director Fatih Birol delivers his speech at the opening session of the International Energy Agency (IEA) ministerial meeting, March 23, 2022 in Paris. Birol and Ukraine's Minister of Energy German Galushchenko have signed today, Tuesday, July 19, 2022, in Warsaw, Poland, the documents for Ukraine to become an Association country of the International Energy Agency, with both sides agreeing that a closer cooperation will help Europe to face what they expect to be a hard winter for the energy sector due to Russia’s aggressive policy.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: AP Photo/Michel Euler, File
19. júla 2022 Ostatné od Energia.skSITA

Ukrajina sa stala pridruženým členom Medzinárodnej agentúry pre energetiku

Obe strany zdôraznili, že užšia spolupráca pomôže Európe čeliť očakávanej ťažkej zime vzhľadom na energetickú krízu súvisiacu s ruskou vojnou na Ukrajine.

Som presvedčený, že tohtoročná zima sa stane historickým testom európskej solidarity,“ uviedol výkonný riaditeľ IEA Fatih Birol v poľskom hlavnom meste Varšava, kde spolu s ukrajinským ministrom energetiky Hermanom Haluščenkom podpísal dokumenty o pridružení Ukrajiny k IEA.

Ukrajina sa stala jedenástou pridruženou krajinou IEA. Pripojila sa tak k Argentíne, Brazílii, Číne, Egyptu, Indii, Indonézii, Maroku, Singapuru, Južnej Afrike a Thajsku. IEA má 31 riadnych členov, medzi ktorými sú najväčšie ekonomiky sveta vrátane USA, Veľkej Británie, Nemecka, Francúzska a Japonska.

Pridruženie k IEA umožní Ukrajine s organizáciou užšie spolupracovať pri zdieľaní údajov, analýz a najlepšej praxe a tiež pri manažovaní dopytu po energii. Organizácia zároveň podporí rekonštrukčnú snahu Ukrajiny.

Haluščenko uviedol, že jeho krajina chce obnoviť energetický systém novým spôsobom s využitím najpokročilejších technológií. Podpora zo strany IEA podľa jeho slov môže byť pre túto úlohu kľúčová.

Fatih Birol sa vyjadril, že na neho urobila dojem jednomyseľná podpora prihláške Ukrajiny, ktorú prejavili vlády všetkých členských štátov. Členovia IEA a pridružené krajiny sa na globálnom dopyte po energiách podieľajú viac ako 75 percentami.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.