Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod - Naftogaz
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Plynárenské potrubie
12. januára 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ukrajina sa momentálne spolieha len na plyn z EÚ

Ukrajinský predseda vlády Arsenij Jaceňuk vyhlásil, že Kyjev momentálne nenakupuje plyn od Gazpromu, pretože vie získať surovinu z krajín EÚ lacnejšie. Podľa premiéra Moskva od 1. januára stanovila Ukrajine cenu za 1000 kubíkov plynu na úrovni 212 dolárov. „Priemerná cena plynu z EÚ je zhruba 200 dolárov za 1000 metrov kubických,“ uviedol pre portál Sputnik.

Ukrajina mala v nedeľu uskladnených v podzemných zásobníkoch 12,8 mld.  metrov kubických plynu. V porovnaní s vlaňajškom o 2,2 mld. m3 viac. „To by malo stačiť pre potreby aktuálnej vykurovacej sezóny,“ doplnil Jaceňuk. Stav zásobníkov k 10. januáru vyplýva z údajov Naftogazu a európskeho systému GIE.

Zdroj obrázka: Naftogaz/GIE

Už v roku 2015 Kyjev výrazne obmedzil nákup plynu z Ruska. Dovoz plynu z krajín EÚ sa vlani naopak zdvojnásobil na 10,3 mld. m3. Výraznú úlohu tu zohralo aj Slovensko, až 9,7 miliárd kubíkov pritieklo na Ukrajinu cez plynovodné prepojenie vo Vojanoch, ktoré má kapacitu 40 mil. m3 denne.

Krym zostane bez elektriny z Ukrajiny

Vyostrené vzťahy medzi Moskvou a Kyjevom cítiť taktiež v elektroenergetike. Ešte v roku 2014 Ukrajina dovážala elektrinu z Ruska. Umožňovala to medzištátna dohoda medzi operátormi elektrizačných sústav RAO  a Ukrinterenergo, ktorá platila do konca roku 2015. Dohoda sa vzťahovala aj na dodávky ukrajinskej elektriny na polostrov Krym a metropole Sevastopol.

„Platnosť zmluvy sa nechystáme predĺžiť, pretože je viazaná na dodávky elektriny na polostrov Krym,“ citoval denník Kommersant zdroj ruského  ministerstva energetiky. Problémom má byť pasáž zmluvy, v ktorej Kyjev vyžaduje, aby sa Krym označoval ako teritórium patriace Ukrajine. 

Dodávky elektriny z Ukrajiny na Krym sa pozastavili 22. novembra 2015. Dôvodom sú štyri úmyselne poškodené stĺpy diaľkového vedenia. K útoku sa prihlásila skupina ukrajinských nacionalistov a krymských Tatárov. Rusko nahradilo výpadok diesel generátormi, v decembri sa spustila tiež prvá linka podmorského vedenia z ruskej pevniny s kapacitou 100 megawattov. Rusmi anektovaný Krym by sa mohol stať energeticky nezávislý na ukrajinských dodávkach v lete, kapacita vedenia dosiahne 850 MW.

Ukrajina podľa TASS zastavila import elektriny z Ruska v októbri 2015.

Odborníci oboznámení so situáciou ale pre Kommersant uviedli, že dohoda o synchronizácii operácií medzi ruskou a ukrajinskou elektrizačnou sústavou zostáva aj naďalej v platnosti. V praxi to znamená, že v prípade núdzových situácií sa budú cezhraničné toky elektriny spoplatňovať.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.