Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Viktor Janukovyč
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč. Foto: SITA/AP Photo/Sergei Chuzavkov
28. marca 2012 Jadrová energia od Energia.skSITA

Ukrajina postaví nad černobyľským reaktorom nový sarkofág

„Medzinárodná darcovská konferencia, ktorá sa konala vlani v Kyjeve, bola úspešná; začne sa stavať nový sarkofág nad havarovaným blokom elektrárne,“ povedal podľa agentúry ITAR-TASS šéf ukrajinského štátu. Poďakoval medzinárodnému spoločenstvu za podporu, ktorú poskytlo Ukrajine pri odstraňovaní následkov černobyľskej katastrofy.

Štvrtý reaktor explodoval v apríli 1986. Rádioaktivita z jeho vnútra sa rozšírila do rozsiahlych oblasti severovýchodnej a severnej Európy. Okolo elektrárne vzniklo uzavreté tridsaťkilometrové pásmo, kam zakázali prístup. Zničený reaktor je uzavretý pod betónovým krytom a na jeho bezpečnosť dohliada okolo 2.500 ľudí.

Janukovyč zdôraznil, že Ukrajina uplatňuje „mnohoúrovňový integrovaný prístup na zaistenie jadrovej bezpečnosti“. Jej kľúčovou úlohou v oblasti boja proti jadrovému terorizmu je zabezpečenie fyzickej ochrany jadrových zariadení, jadrových a ďalších rádioaktívnych materiálov a tiež s tým spojená infraštruktúra.

„Vyhodnotenie hrozieb šírenia jadrového terorizmu na Ukrajine svedčí o nízkej úrovni tejto bezpečnosti pre náš štát za bežných podmienok,“ povedal.

Ukrajina podľa jeho slov v posledných dvoch rokoch v rámci prípravy na finálnu časť majstrovstiev Európy vo futbale vynakladá značné úsilie na odvrátenie nebezpečenstva terorizmu. Úplne sa zbavila aj vysoko obohateného uránu na svojom území, čím splnila záväzok, ktorý na seba vzala na washingtonskom summite o jadrovej bezpečnosti v apríli 2010.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.