Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. januára 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ukrajina po dohode s Ruskom zastavila dovoz plynu z Európy

Ukrajina odoberala plyn z Maďarska a Poľska. Väčšina tohto plynu boli pritom dodávky pre obe krajiny z Ruska. Kyjev tiež rokoval o zabezpečení dodávok zo Slovenskom. Cieľom týchto ukrajinských snáh bolo znížiť výdavky za plyn a zaistiť si dostatok dodávok.

V decembri sa Ukrajina dohodla s Ruskom na znížení ceny za plyn na 268,50 dolárov za 1000 m3 plynu. Predtým Ukrajina platila okolo 400 dolárov za 1000 m3 a celkom mala vlani dostať z Ruska 26 až 27 miliárd m3 plynu. Ukrajina pred uzavretím dohody s Ruskom zrušila rokovania o voľnom obchode s EÚ.

Podľa ukrajinských médií Ukrajina doviezla z Poľska a Maďarska zhruba 2 mld. m3 za cenu okolo 370 až 380 dolárov za 1000 m3 plynu. Agentúry sa odvolávajú na zdroje z maďarských a poľských plynárenských firiem.

Vo firme Ukrtransgaz, ktorá má monopol na tranzit plynu na Ukrajine, nebol k zastihnutiu nikto, kto by informácie komentoval, napísala agentúra Reuters.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.