Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. apríla 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Ukrajina odsúhlasila transporty jadrového paliva do SR

Ukrajinský parlament v stredu odsúhlasil dohodu medzi vládami Ukrajiny, Ruska a Slovenska o transporte jadrového materiálu medzi Ruskom a Slovenskom cez Ukrajinu. Informovala o tom ukrajinská tlačová agentúra Ukrinform. Desaťročná dohoda bola podpísaná v Bratislave 21. októbra minulého roku s možnosťou jej automatického predĺženia o ďalších desať rokov. „Špeciálny náklad sa preváža železnicami priamo bez akejkoľvek prekládky na území Ruskej federácie, Slovenskej republiky alebo Ukrajiny,“ uvádza sa v materiáli, ktorý odsúhlasili ukrajinskí zákonodarcovia.

Tranzity sa budú realizovať tak z Ruska na Slovensko, ako aj zo Slovenska do Ruskej federácie. Dohoda stanovuje, že vyhorené jadrové palivo by malo byť počas celej prepravy chránené ozbrojenými zložkami. Ochrana prepravy jadrového materiálu pritom podlieha právnym predpisom všetkých troch zúčastnených krajín.

Dodávky jadrového paliva pre 3. a 4. blok Atómovej elektrárne Mochovce (EMO) bude dodávať ruská spoločnosť TVEL. Slovenské elektrárne s ruskou firmou podpísali päťročný kontrakt ešte v apríli minulého roku.

Zdroj: (c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.