Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. marca 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ukrajina očakáva, že cena za ruský plyn vzrastie asi o tretinu

Rusko v decembri súhlasilo so znížením ceny plynu pre Ukrajinu o približne tretinu na 268,50 USD za 1.000 m3 plynu, a to k tohtoročnému januáru. Dohoda počítala s tým, že cena sa bude štvrťročne upravovať. Prodan už skôr tento mesiac povedal, že ruský monopolný vývozca plynu Gazprom pravdepodobne cenu zvýši na 368,50 dolára za 1.000 m3. Dnešné odhady na druhý štvrťrok sú o niečo vyššie. Odvíjajú sa ale od inej, predošlej dohody s Ruskom.

„Cena nebola pevne stanovená, pravdepodobne to ale bude medzi 386 a 387 dolármi na 1.000 m3, keď sa vezme do úvahy Charkovské rokovania,“ povedal podľa Reuters minister.

Ukrajina v rámci Charkovskej dohody z roku 2010 „vymenila“ zľavu na ruský plyn za predĺženie ruského prenájmu vojenskej základne v krymskom Sevastopole. Krymský polostrov Rusko minulý týždeň formálne anektovalo. Ruský premiér Dmitrij Medvedev v piatok povedal, že Charkovská dohoda prestane platiť, čo Rusku dáva právo domáhať sa vrátenia peňazí od Ukrajiny súdnou cestou, napísala agentúra Reuters.

Európa dovozom ruského plynu pokrýva takmer tretinu svojej dopytu po tejto strategickej surovine. Zhruba polovica dodávok ruského plynu do Európy prechádza cez Ukrajinu. Terajšie napätie medzi Ukrajinou a Ruskom vyvoláva na západe znepokojenie ohľadne budúceho prísunu ruského plynu. Strety medzi Kyjevom a Moskvou už spôsobili vážne narušenie dodávok plynu z Ruska cez Ukrajinu do Európy v rokoch 2006 a 2009.

Ukrajina za odber plynu podľa ruských činiteľov dlhuje Gazpromu skoro 2 mld. dolárov. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk, ktorý v piatok podpísal politickú časť asociačnej dohody s EÚ, deň potom vyhlásil, že Kyjev bude potrebovať dodávky plynu z Európskej únie, aby sa zaistila energetická bezpečnosť krajiny. Gazprom minulý týždeň uviedol, že by mal síce právo zadržiavať nezaplatený plyn pre Ukrajinu, o ďalšiu plynovú krízu kvôli Ukrajine ale nestojí.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.