Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
gas meter
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/Clearly Ambiguous (licencia Creative Commons)
28. októbra 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ukrajina nezíska výhodnejšie ceny za ruský plyn. Zatiaľ

Dohodu o dodávke ruského plynu medzi Kyjevom a Moskvou sa nepodarilo uzavrieť. Nástup novej vlády na Ukrajine zlepšil vzťahy medzi krajinami, ale neprispel k výrazne nižším cenám za komoditu. Spor o cenu vyvoláva obavy Kyjeva o bezpečnosť dodávok ruského plynu na začiatku budúceho roka.

Ukrajina je závislá od dovozu ruského plynu. V roku 2009 po spore o ceny došlo k podpisu zmluvy na 10 rokov. Súčasná vláda pokladá dohodu, ktorú podpísala vláda Júlie Tymošenkovej, za nespravodlivú.

Po nástupe prezidenta Viktor Janukovyča v apríli sa krajiny dohodli na zľavách. Išlo o výmenný obchod. Zníženie ceny plynu o 100 amerických dolárov za 1.000 m3 výmenou za predĺženie prenájmu prístavu Sevastopol pre ruskú čiernomorskú flotilu.

Ani zmena politického vedenia však neumožnila Kyjevu udržať cenu plynu pre domáci trh na nízkej úrovni. Od augusta plyn zdražel pod vplyvom Medzinárodného menového fondu (MMF) o 50 %.

Gazprom vyjadril ochotu znížiť cenu za plyn pre Kyjev. Podmienkou je zisk podielu v plynovodnej sieti Ukrajiny, čo odmietajú ukrajinskí vládni predstavitelia. Obávajú sa, že by stratili výhodnú vyjednávacia pozíciu.

Dohoda o tranzite ropy

Rusko a Ukrajina podpíšu v priebehu mesiaca novú dohodu o tranzite ropy do krajín EÚ. Rokovania o podmienkach sa začali už v máji. Ukrajinská sieť ropovodov prepravila za prvých deväť mesiacov tohto roka 15,5 mil. ton ropy, ktorá pochádzala prevažne z Ruska.

ČTK, TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.