Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. septembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Ukrajina nezaznamenala žiadny pokles reverzných dodávok plynu z EÚ

„Nespozorovali sme žiadne zníženie a reverzný toku plynu, ktorý dostávame z Poľska, Maďarska a Slovenska, je stabilný v objeme približne 35 miliónov kubických metrov,“ potvrdil hovorca Ukrtransgaz agentúre Reuters.

Gazprom od 16. júna zastavil export plynu na Ukrajinu, pretože mu nezaplatila za predchádzajúce dodávky. Rusko však od 1. apríla zaviedlo pre Kyjev clo a zvýšilo mu cenu plynu na 485 USD (375,91 eura) za 1000 kubických metrov (m3).

Cena komodity pre Ukrajinu je tak najvyššia spomedzi všetkých zákazníkov ruského energetického koncernu Gazprom, čo Kyjev odmieta. EÚ sa pokúsila sprostredkovať rokovania medzi oboma stranami o kompromise, ale bez úspechu. Moskva bola ochotná odpustiť Ukrajine clo za plyn, v dôsledku čoho by jeho cena klesla na 385 USD, ale Kyjev to označil za dočasné riešenie, ktoré môže Rusko kedykoľvek zrušiť, a žiada trhovú cenu za plyn.

Rusko minulý týždeň oznámilo, že je pripravené obnoviť spoluprácu v oblasti plynu s Ukrajinou iba pod podmienkou, že Kyjev splatí svoje „astronomické dlhy“ v plnej miere a bude súhlasiť s priemernou cenou za plyn na úrovni 385 USD za 1000 m3.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.