Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. júla 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Ukrajina nemá v úmysle kradnúť ruský plyn

„Z vlastných skúseností vieme, že keď príde jeseň a zima a Ukrajine dôjdu zásoby plynu, Kyjev, a prepáčte, že to musím povedať takto, ho ukradne,“ povedal Ivanov počas návštevy v Číne.

„Neberieme ruský plyn z potrubí dnes a nemáme v pláne brať ho (v budúcnosti),“ oponoval Prodan.

Rusko, ktoré značnú časť dodávok plynu pre Európu prepravuje cez ukrajinskú vetvu plynovodu, zastavilo v júni vývoz komodity do bývalej sovietskej republiky. Dôvodom je opäť spor o cenu a podmienky dodávok plynu.

Moskva trvá na tom, že export plynu na Ukrajinu obnoví, až keď jej Kyjev zaplatí dlhy a vyvezie len toľko plynu, koľko si krajina vopred predplatí. Ukrajine sa však nepáči cena za plyn, ktorú jej Rusko účtuje od začiatku apríla, a to 485 USD (356,91 eura) za 1000 kubických metrov (m3). Táto cena je najvyššia spomedzi zákazníkov Gazpromu. Jedným z dôvodov je zavedenie cla pre Ukrajinu. Rusko bolo ochotné Kyjevu clo odpustiť, čím by cena plynu klesla o 100 USD. Ale Ukrajina pripomína, že túto úľavu by mohla Moskva kedykoľvek zrušiť a žiada trhovú cenu za plyn, až potom je ochotná zaplatiť.

Gazprom požaduje od Ukrajiny zaplatenie dlhu za dodávky komodity, ktorý vyčíslil na 5,3 miliardy USD.

Podľa českého experta Václava Bartušku krajinám strednej a východnej Európy hrozí v dôsledku sporu medzi Ukrajinou a Ruskom zvýšenie ceny plynu v zime, a nie sú vylúčené ani problémy s dodávkami.

Západná Európa je na tom lepšie vďaka alternatívnym zdrojom skvapalneného (LNG) plynu z Nórska a Alžírska. Aj pobaltské republiky dosiahli pokrok v diverzifikácii dodávok plynu. V roku 2015 by mal začať fungovať nový terminál na LNG plyn, ktorý bude zásobovať Litvu aj Poľsko. Ďalšie takéto zariadenie by malo byť dokončené v priebehu desaťročia a bude slúžiť Fínsku a Estónsku.

Okrem toho, viaceré štáty strednej a východnej Európy po plynovej kríze v roku 2009 upravili potrubia tak, aby umožňovali transport plynu aj opačným smerom – zo západu na východ.

Ale štáty na juhovýchode kontinentu v tomto smere dosiahli len malý pokrok. Najhoršie sú na tom Bulharsko a Srbsko. Tohoročná zima bude pre ne rozhodujúca.

Bulharsko už podniká kroky a intenzívne plní svoje zásobníky. Dlhodobé plány pritom počítajú s rozšírením ich kapacity. Aj Srbsko sa pre obavy z problémov snaží do jesene naplniť zásobník Banatski Dvor a zabezpečiť alternatívne zdroje kúrenia v prípade, že do krajiny prestane prúdiť plyn z Ruska.

Všetko závisí od toho, aká chladná bude tohoročná zima. Vlaňajšia bola mierna, takže dopyt a spotreba plynu klesli, čo sa odrazilo aj na cene. Ale ceny kontraktov na dodávky komodity v blížiacej sa zimnej sezóne sú oveľa vyššie aj pre špekulácie o prerušení dodávok z Ruska.

(1 EUR = 1,3589 USD)

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.