Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. februára 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Ukrajina garantuje dodávky plynu do Európy

„Ukrajinská štátna firma Naftogaz garantuje splnenie záväzkov v rámci tranzitu zemného plynu európskym, ako aj domácim odberateľom,“ uviedol Naftogaz v oficiálnom oznámení. Zároveň dodal, že objem tranzitu cez ukrajinské územie, ako aj dovoz plynu pre domácich odberateľov sú na úrovni, ktorá je úplne v súlade s podmienkami kontraktu uzatvoreného so spoločnosťou Gazprom.

Ruská plynárenská spoločnosť totiž v priebehu dnešného dňa uviedla, že Ukrajina, ktorá tiež od minulého týždňa zápasí s tuhými mrazmi, odoberá plyn na úrovni, ktorá ročne prekračuje objem dohodnutý v kontrakte.

Gazprom tvrdenia popiera

Gazprom v stredu (1.2.) poprel správu agentúry Interfax, podľa ktorej firma výrazne obmedzuje export zemného plynu do európskych krajín, aby pokryla domáci dopyt, zvýšený pre vlnu mrazov. Koncern uviedol, že kontrakty s európskymi klientmi dodržiava, plynovod Blue Stream do Turecka pracuje na plnú kapacitu a dodávky cez plynovod Jamal sa proti predchádzajúcemu týždňu zvýšili o pätinu.

Ruský list však citoval nemenované zdroje z Gazpromu, podľa ktorých sú terajšie ťažkosti s uspokojením zvýšených objednávok od európskych klientov len prechodné a čoskoro sa vyriešia. Ruská ťažba plynu na vývoz totiž skutočne rastie, ale vzhľadom na veľké vzdialenosti to nie je zatiaľ bezprostredne poznať.

Dodávky sú zabezpečené

„Počas mimoriadne chladných dní v Rusku a Európe zvýšil Gazprom svoje dodávky zákazníkom na maximálne možnú úroveň nielen pre európske krajiny, ale aj pre zákazníkov z krajín Spoločenstva nezávislých štátov, najmä do Bieloruska a na Ukrajinu,“ povedal dnes šéf exportnej divízie Gazpromu Alexander Medvedev.

Podľa neho súčasný objem dodávok do Európy je ekvivalentný 180 miliardám m3 ročne, zatiaľ čo za rok 2011 vyviezol Gazprom do Európy 150 miliárd m3 plynu. A Ukrajina, dodal Medvedev, odoberá denne objem ekvivalentný 60 miliardám m3 ročne, čo výrazne prekračuje objem, s ktorým sa tento rok počíta v kontrakte.

Minulý mesiac Ukrajina oznámila, že plánuje znížiť dovoz ruského plynu v tomto roku na 27 miliárd m3 z minuloročného objemu 40 miliárd. Ruský plyn je vraj pre krajinu už príliš drahý a chce ho nahrádzať alternatívnym palivami, najmä uhlím.

Zdroj: TASR, ČTK

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.