Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mykola Azarov
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Mykola Azarov. Foto: www.kmu.gov.ua
12. januára 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Ukrajina chce znížiť dovoz ruského plynu až o tretinu

Kyjev sa už viac než rok snaží prepracovať dohodu o cenách za plyn z roku 2009. Tá je podľa Ukrajiny pre ňu nevýhodná a ekonomicky poškodzuje štát. Ďalšie rokovanie medzi zástupcami krajín by sa malo začať 15. januára.

„Naši ruskí partneri zmeny súčasných podmienok odmietajú. Sú s nimi spokojní,“ povedal ukrajinský premiér Mykola Azarov na dnešnom zasadnutí vlády. Jeho slová naznačujú, že situácia je výrazne odlišná od tej, ktorú v poslednom období ukrajinská strana prezentovala. Teda, že novú dohodu Kyjev a Moskva čoskoro podpíšu.

Na základe súčasnej 10-ročnej dohody bude musieť Ukrajina zaplatiť Rusku za 1. štvrťrok tohto roka 416 USD (324,80 eura) za 1.000 km3. Kyjev však za spravodlivú cenu považuje zhruba 250 USD/1000 m3.

Doteraz sa Ukrajine nepodarilo s Rusmi na ničom dohodnúť, čo opäť vyvolalo obavy z možného prerušenia dodávok plynu do Európy. Kyjev ale upokojuje, že Európa sa o dodávky obávať nemusí.

Medzitým ukrajinský minister energetiky Jurij Bojko novinárov informoval, že Ukrajina bude trvať na znížení nákupu plynu z Ruska na tento rok. Zatiaľ čo za rok 2011 Ukrajina doviezla podľa odhadov asi 40 miliárd m3 plynu, tento rok plánuje doviezť len 27 miliárd m3. „Kúpime len toľko plynu, koľko naša ekonomika potrebuje,“ povedal Bojko. Prípadný výpadok v dodávke energií chce Ukrajina kompenzovať zvýšenou produkciou uhlia.

Či sa jej podarí pri rokovaniach s Ruskom presadiť aspoň zníženie dovozu, je však tiež otázne. Ruský plynárenský koncern Gazprom totiž trvá na tom, že na základe kontraktu z roku 2009 musí Ukrajina zaplatiť ročne aspoň za 33 miliárd m3 plynu.

Rusko tvrdí, že je ochotné poskytnúť Ukrajine zľavu, ale len pod podmienkou, že Gazprom získa prístup k jej tranzitným sieťam, čo Ukrajina odmieta. „Ak naši partneri majú so zmenou zmluvy problémy, môžu ich vyriešiť civilizovaným spôsobom,“ povedal Bojko. Ako dodal, nové rokovania s Moskvou budú trvať „tak dlho, ako bude potrebné na dosiahnutie prijateľného riešenia“.

Zdroj: TASR

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.