Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod - EK
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Plynovodné potrubie
23. januára 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ukrajina chce tento rok doviezť viac plynu z Európy než z Ruska

Šéf spoločnosti Naftogaz Andrej Kobolev pre agentúru Reuters uviedol, že objem plynu dovážaného z Európy by mal tento rok prekonať množstvo, ktoré dovezú z Ruska.

Zatiaľ čo ešte v roku 2013 sa dovozom pokrývalo 55 % spotreby suroviny v krajine, v minulom roku tento podiel klesol na 46 %. Dôvodom má byť minuloročný pokles celkovej spotreby zemného plynu na Ukrajine, a to o 16 %.

Podľa údajov Naftogazu sa v roku 2014 doviezlo z Ruska 14,5 miliardy metrov kubických plynu (bcm), zatiaľ čo rok predtým to bolo 25,8 bcm. Od polovice júna do začiatku decembra ruská spoločnosť Gazprom plyn pre Ukrajinu nedodávala kvôli sporom o cenu a tiež dlhu Naftogazu, ktorý mal dosiahnuť výšku 5,3 miliardy dolárov. Import z Európy sa naopak viac než zdvojnásobil z 2,1 bcm na 5 miliárd m3.

Zdroj: Naftogaz

Od septembra 2014 sa na Ukrajinu prepravuje plyn aj cez Slovensko prostredníctvom plynovodu z Vojan. Po uskutočnení technických úprav sa prerušiteľná kapacita tohto prepojenia aktuálne zvyšuje na 40 miliónov m3 denne, čo je približne 14,6 bcm ročne.

Podľa Koboleva sa kapacita plynovodov pre dodávky zo západu zvýšila natoľko, že by teoreticky mohli pokrývať až 90 % celkového importu suroviny. Tento rok Kyjev počíta s dovozom asi 20 bcm plynu, pričom 60 % má pochádzať z Európy.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v pondelok na univerzite v Zurichu dokonca povedal, že za dva roky krajina vôbec nebude potrebovať plyn z Ruska.

Koncom marca vyprší platnosť dohody o zimných dodávkach na Ukrajinu. Naftogaz tento týždeň Gazpromu oznámil, že je pripravený opäť aj za účasti Európskej komisie rokovať o dovoze plynu od apríla, ešte predtým ako dôjde k rozhodnutiu v prebiehajúcich medzinárodných arbitrážach.

Energia.sk, ČTK

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.